Gondor - království slávy a cti

30. června 2016 v 16:07 | M. |  Autorovy dodatky
Dnes nahlédneme opět do Středozemě. Rohan jsme navštívili a je na čase se podívat do sousedního království Gondoru!

Gondor založil v roce 3320 Druhého věku Númenorejec Elendil jako Jižní království Dúnadanů ve Středozemi. Elendil panoval jako velekrál ze Severního království Arnoru, zatímco v Gondoru společně vládli jeho synové Isildur a Anárion. Avšak po Elendilově smrti roku 3441 se Isildur a jeho dědicové stali králi Arnoru, kdežto Anárionovi dědici kralovali Gondoru až do roku 2050 Třetího věku, kdy rodová linie skončila.
Více než devět století pak Gondoru panovali správci. Hlavní města v Gondoru byla Minas Anor, Minas Ithil, Osgiliath a přístavy Pelargil a Dol Amroth. V prvním tisíciletí již Gondorská říše zahrnovala léna Anórien, Ithilien, Lebenin, Anfalas, Belfalas, Calenardhon, Enedwaith, Jižní Gondor a většinu Rhovanionu na východ a po jezero Rhûn. Gondor (a Arnor) od počatku soupeřili se Sauronem, Pánem prstenů z Mordoru, a jeho četnými spojenci. Proto byl Gondor mnohokrát napaden vojsky Východňanů z Rhûnu a jižanskými vojsky z Haradu. Během prvních dvou tisíciletí zasadily nejhorší rány moci Gondoru občanská válka v roce 1432 a Velký mor v roce 1636. Po nich v letech 1851 a 1954 následovaly krvavé vpády Vozatajů. Gondor byl tak oslabený, že v roce 2002 zabrali Sauronovi služebníci nazgûlové neboli Prstenové přízraky město Minas Ithil v srdci Gondoru. Více než tisíc let je držela temná moc a bylo přejmenováno na Minas Morgul. V době války o Prsten byl Gondor, přestože vyčerpaný staletími bojů, poslední nadějí pro Svobodné národy Středozemě na to, že odolají úplné nadvládě Saurona. Po skončení války byl Mordor zničen a kralování ve znovusjednoceném království Gondoru a Arnoru se chopil Aragorn, pravý dědic Isildurův. Jako král Elessar panoval hluboko do Čtvrtého věku a obnovil slávu Gondoru.

Boromir

Dúnadánský pán Gondoru. Nejstarší syn Denethora II., vládnoucího správce Gondoru. Narodil se roku 2978 Třetího věku a byl urostlým a sličným dědicem správce. V roce 3018 statečně řídil obranu Osgiliathu proti Sauronovým vojskům. Po prorockém snu, který sdílel se svým bratrem Faramirem, se vypravil do elfského království Roklinky a stal se členem Společenstva Prstenu.
Vytrval v mnoha nebezpečích až k Pahorku oka u Raurorského vodopádu a tam ho přemohla touha zmocnit se Jednoho prstenu, takže se pokusil zabít Froda Pytlíka, který Prsten nesl. Ačkoliv toho Boromir vzápětí litoval, Frodo pokračoval ve výpravě jen se svým druhem Samem Křepelkou. Krátce nato padl Boromir v bitvě, když statečně bránil hobity Smělmíra Brandoráda a Peregrina Brala před útokem skřetů. Dostalo se mu slavnostního pohřbu na loďce v Raurorském vodopádu.

Faramir

Dúnadanský pán z Gondoru. Narodil se roku 2983 Třetího věku jako druhý syn Denethora II., posledního vládnoucího správce Gondoru. Jako kapitán ithilienských Hraničářů řídil ústup z Osgiliathu k Minas Tirith před obležením Gondoru. Po tom, co byl zabit jeho bratr Boromir, byl i Faramir sražen Černokněžným králem. Denethor zešílel a Gandalf Bílý mu jen stěží zabránil, když chtěl bezvědomého Faramira upálit. Teprve Aragornovy uzdravující ruce Faramira probudily ze smrtelného spánku vyvolaného "černým dechem" Černokněžného krále. Po uzdravení se zamiloval do rohanské štítonošky Éowyn. Po válce se vzali a Faramir byl správcem Gondoru a knížetem Ithilienu až do své smrti v roce 82 Čtvrtého věku.
(Zdroje obrázků: Mapa, Boromir, Faramir)
M.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Polly Polly | Web | 4. července 2016 v 20:48 | Reagovat

Moc hezké shrnutí Gondorské historie. Jednoduché, přehledné a přesto obsáhlé :-)
Četla jsem i Rohan. A neodpustím si otázku - máš v plánu takhle shrnout všechny významnější lokality ve Středozemi?

2 M. M. | Web | 4. července 2016 v 21:04 | Reagovat

[1]:Ano, mám v plánu napsat i Kraj,Trpasličí království jako Železné hory, Erebor atd., Lórien. Možná se objeví i Roklinka nebo Železný pas. Napiš pokud si myslela nějakou konkrétnější lokalitu. Díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!