Karel IV. aneb skutečně byl Otec vlasti?

10. června 2016 v 18:28 | M. |  Perličky z historie

Letošní rok si připomínáme 700. výročí Karla IV. Ano, skutečně už je to 700 let, co se v roce 1316 narodil náš uznávaný panovník a Otec vlasti. Ale jste si jistí, že ho znáte dobře? Nebojte se. Žádný test z dějepisu Vás nečeká
(možná ;)). Pouze si tady můžete přečíst o Karlu IV. věci, které jste do teď netušili.
Takže, jak už jsem zmínil, Karel IV. se narodil 14. Května 1316 v Praze, okolo paté hodiny ranní, snad v domě U Zvonu, jisté to ale není. Poté byl pokřtěn jménem Václav. Pojďme se za ním podívat do 14. století!!!

Příběh slavného panovníka

Karla IV. zná každý jako úspěšného státníka diplomata stavitele katedrál, hradů a měst. Co když měl ale rád turnaje, dobrodružství a obdiv žen?
Ve třech letech ho otec svěřil do výchovy mužských poručníků, nejprve na hradě Lokti a pak na Křivoklátě. Spíše tam byl však jako vězeň. Jeho otec, Jan Lucemburský, se totiž bál, že by ho mohla využít česká šlechta, podporující Karlovu matku Elišku Přemyslovnu, a dosadit jej na český trůn.
V 7 letech ho otec poslal na výchovu do Francie ke Karlovu strýčkovi Karlu IV. Sličnému. Krátce po příjezdu byl biřmováný a přijal nové jméno Karel. Poté ho oženili s Blankou z Valois.
Ve Francii se mu dostalo velmi dobrého vzdělaní na pařížské Sorbonně. Učil se několika jazykům, zbožnosti i rytířským dovednostem. Nevyhnul se ani klukovským rvačkám!!! V roce 1330 ho otec povolal s Blankou do Lucemburska. Jeho rytířské dobrodružství začalo o rok později, když ho otec vyslal do Itálie, kde na severu vybudoval vratké panství.
V Pavii byl Karel málem otráven! Pokusili se o to třetí den po jeho příjezdu při snídani obyvatelé města. Naštěstí Karel zrovna držel půst, protože chtěl jít na mši.
V listopadu 1332 se střetl v bitvě u San Felice s protilucemburskou koalicí. I když pod ním padl kůň, tak zvítězil. Za svou odvahu byl v šestnácti letech pasován na rytíře.
Jednoho dne měl Karel zvláštní sen. Zjevil se mu anděl, který mu řekl, že pokud bzde dál pokračovat v prostopášném rytířském živože, mohl by špatně skončit.
Na naléhání českých pánů se Karel vrací do Prahy. Počínal si zde jako mladší král. Snažil se vykoupit statky a hrady zpět z rukou

šlechty. Ovšem jakmile otec zjistil, že čeští pánové respektují Karla více než jeho, vrátil se kvapem do země a dokonce Karla na čas zbavil titulu markrabě moravský.
Karel se chtěl s otcem usmířit, proto mu nabídl, že ho doprovodí na křížovou výpravu proti litevským pohanům. Do bitvy se ale nedostal, protože ho skolil vřed. Nikomu to však nepřiznal. Dokonce ani ve svém životopisu "Vita Caroli Quarti".
V roce 1338 se Karel plavil do Benátek. Zajali jej však piráti. Naštěstí nad nimi vyzrál a prchl schovaný na rybářském člunu.
V roce 1346 bojoval spolu s tehdy slepým otcem v bitvě u Kresčaku na francouzské straně proti anglickému vojsku. Jan Lucemburský padl, ale Karel si odnesl jen rány od anglických šípů.
Karel se účastnil mnoha turnajů, což se nelíbilo papeži Klimentovi V. Ten mu dokonce napsal dopis, ve kterém mu pořádně vyčinil.
Karel IV. zemřel roku 1378 na zápal plic.

Shrbený král

Karel se účasti na rytířských turnajích nevzdal ani po své korunovaci na českého krále. V roce 1350 si však při pádu z koně přivodil těžké zranění. Poranil si páteř, zkřivili se mu ruce, a dokonce na nějakou dobu ochrnul! Kroniky ho pak popisují jako shrbenou osobu střední postavy s krkem a hlavou vtlačeným dopředu. Mohl být rád, že vůbec přežil. Od té doby bojoval spíš diplomacií než mečem.


Kvíz - co si pamatujete?

1. Ve kterém roce se Karel IV. narodil?
a) 1316
b) 1315
c) 1317

2. Na kterém hradě Jan Lucemburský syna uvěznil?
a) Na Křivoklátě
b) Na Přimdě
c) Na Karlštejně

3. Ve které zemi byl Karel od 7 let vychovávaný?
a) V Itálii
b) V Lucembursku
c) Ve Francii

4. Co se Karlovi stalo u Benátek?
a) Zajali ho piráti
b) Vypadl z gondoly a málem se utopil
c) Málem ho otrávili

5. Po které bitvě byl pasován na rytíře?
a) U Kresčaku
b) U San Felice
c) U TrutnovaKarel IV. v kostce

  • Syn českého krále Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny
  • Narodil se v Praze dne 14. 5. 1316
  • Pokřtěn byl jako Václav, používal jméno Karel, které získal při biřmování (katolická svátost)
  • Vyrůstal ve Francii, byl velmi vzdělaný, uměl pět jazyků
  • V letech 1332 - 1350 se zúčastnil řady turnajů
  • V roce 1346 byl zvolen římským králem a o rok později korunován na krále českého
  • V roce 1355 se stal císařem Svaté říše římské
  • Za jeho vlády se české země staly centrem střední Evropy a vzkvétaly

(Zdroje: 1 ob., 2 ob., 3 ob., 4 ob.)
M.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Kolik bodů se Vám v kvízu podařilo získat?

5 bodů 0% (0)
4 body 50% (1)
3 body 0% (0)
2 body 0% (0)
1 bod 0% (0)
0 bodů 50% (1)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!