Rohan - koňská země

14. června 2016 v 18:49 | M. |  Autorovy dodatky
Zdravím všechny návštěvníky blogu! Pokud máte rádi Pána prstenů a celkově tvorbu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena, tak je dnešní článek přímo pro Vás! (A pokud neznáte, tak jste asi nebyli v posledních padesáti letech na téhle planetě!) :) Přeji přijemné počtení a těším se na Vaše názory v komentářích!

Království Rohan, bylo založeno roku 2510 Třetího slunečného věku po bitvě na Poli Celebrantu. Během této bitvy přišel na pomoc Gondoru stěhovavý národ zlatovlasých jezdců na koni, nazývaných Éothéod, a zvrátil průběh bitvy. Z vděčnosti dostali celou gondorskou provincii Calenardhon jako nezávislý, ale spojenecký stát. Od té doby si Éothéod říkal Rohirové neboli "páni koní" a usídlili se v Rohanu (neboli v Jízdmarce). Rohan tvořily převážně travnaté plochy, koňské pastviny a zemědělská půda; východní hranici tvořila řeka Anduina, jižní Bílé hory, severní Mlžné hory a Fangorn. Dělil se na pět krajů: Východní úvaly, Západní úvaly, Východní polonina, Západní polonina a Vysočina.
Hlavním něstem Rohanu byl Edoras, kde se nalézal Meduseld - Zlatá síň krále. Přestože byl Edoras opevněn, nebylo snadné ho uhájit. V době války se Rohirové uchylovali do velkých pevností Helmova Žlebu a Šeré Brázdy vysoko v Bílých horách.
Stalo se to během vpádu Vrchovců v roce 2758 a pak během Války o Prsten při rozhodné bitvé u Hlásky (Helmův Žleb). Po důležité úloze Rohirů v bitvě na Pelennorských polích a porážce Pána prstenů Rohan se Znovusjednoceným královstvím Gondoru a Arnoru dlouho do Čtvrtého věku vzkvétal.

Théoden

Seveřan a král Rohanu. Narodil se roku 2948 Třetího věku jako syn Thengelův a v roce 2980 se stal sedmnáctým králem Rohanu. Na počátku to byl dobrý a silný král, ale ke konci vlády upadl pod vliv Grímy Červivce, který byl tajným služebníkem čaroděje Sarumana. V roce 3019 však Gandalf krále ze Sarumanova zlého zakletí vyléčil. Théoden nasedl na svého koně Bělohříváka a vedl Rohanské jezdce na bit
evní pole u Hlásky a na Pelennorská pole. Na Pelennoru porazil Haradské a pak dosáhl smrti bojovníka tím, že se odvážil postavit se Černokněžnému králi Angmaru.

Éomer

Seveřan a kníže Rohanu. Narodil se 2991 Třetího věku. byl synovcem rohanského krále Théodena a jako téměř všichni z jeho rodu byl vysoký silný a zlatovlasý. Před Válkou o Prsten byl Éomer maršálem Jízdmarky, ale ztratil královu přízeň pro své přátelství s Gandalfem a pro starosti, které si dělal kvůli zlému vlivu králiva rádce Grímy.
Za války o Prsten se vyznamenal v bitvě u Hlásky, na Pelennorských polích a u Černé brány Mordoru. Když byl král Théoden smrtelně zraněn, jmenoval Éomera svým dědicem. Ten se stal osmnáctým králem Rohanu a panoval až do roku 63 Čtvrtého věku. v roce 3020 se oženil s princeznou Lothíriel z Dol Amrothu, která mu záhy porodila syna a dědice Elfwinea Sličného.

Éowyn

Seveřenka a šťítonoška Rohanu. Byla to krásná zlatovlasá neteř krále Théodena Rohanského a sestra knížeteÉomera a v době Války o Prsten se zamilovala do Aragorna. V zoufalství nad jeho předpokládanou smrtí a nešťastná, že nemůže bojovat za svůj lid, se přestrojila za bojovníka, dala si jméno Dernhelm a jela s Rohiry do bitvy na Pelennorských polích. Tam si dobyla největší slávu tím, že stála nad smrtelně raněným králem a bojovala s Černokněžným králem. Po jejím vítěztví byla však přemožena jedem Prstenových přízraků a upadla v spánek podobný smrti. Z tohoto spánku ji pak probudil athelasem Aragorn.
Po Válce o Prsten se zotavila ze zlého kouzla i ze zamilovanisti do Aragorna a vdala se za Faramira, správce Gondoru a knížete Ithilienu.
(Zdroje: mapa, Théoden, Éomer, Éowyn)
M.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Vaše oblíbená postava Rohanu?

Théoden 0% (0)
Éomer 33.3% (1)
Éowyn 66.7% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!