Johanka z Arku - obyčejné děvče jako zachránkyně Francie

6. července 2016 v 16:51 | M. |  Perličky z historie
Odhalili jsme tajemství Karla IV., řešili jsme záhadnou smrt egyptské královny Kleopatry VII.. Tentokrát se podíváme za statečnou Johankou z Arku, kterou prý seslal sám Bůh, aby zachránila tehdejší Francii!

Dívka v čele armády

Johanka z Arku též Jana z Arku se narodila roku 1412 ve francouzské vesnici Domrémy. Bylo to v době, kdy její země válčila s Anglií, a nepřítel ovládal velkou část území. Johanka vyrůstala jako normální holka - pásla ovce, předla, starala se o domácnost...
Když však Angličané napadli i její rodný kraj, začala se modlit k Bohu za záchranu Francie. Ve třinácti letech poprvé zaslechla v hlavě cizí hlas. Nejdříve se ho zalekla, ale když přišel potřetí, pochopila, že jde od anděla. Ten jí řekl, že ji Bůh vyvolil k záchraně Francie. Opakoval, že má vyrazit na pomoc obléhanému městu Orleáns.
Dostala se až k následníkovi francouzského trůnu Karlovi. Řekla mu, že jí posílá Bůh a že si stoupne do čela jeho armády a osvobodí Orleáns.
Možná byla Johanka blázen, ale Karel jí uvěřil. Mezi lidmi totiž kolovala pověst, že zemi zachrání panenská dívka seslaná Bohem. A tak se Jana v dubnu 1429 vydala v čele armády osvobodit Orleáns, který byl díky ní osvobozen už na začátku května. Statečná dívka vyjížděla v čele obránců ptoti anglickým věžím.
V poslední den bojů však Johanku trefil šíp a zaryl se jí hluboko pod brnění. Lidé odnesli Janu z bojiště a mysleli, že vykrvácí. Jana se však zvedla, vyskočila na koně a znovu vyjela proti nepřátelům! Od této chvíle jí věřila celá Francie.
Vyjela na tažení podél řeky Loiry a osvobozovala další francouzská města.
V červenci r. 1429 poklekl princ Karel v kostele v Remeši. Biskup mu

uložil na hlavu francouzskou korunu. Od té chvíle byl králem Karlem VII.

Konec Johančina poslání

V očích nového krále tak Janino poslaní skončilo. Korunovací získal rozhodující převahu nad anglickým králem. Johanka ale chtěla dobýt Paříž a všechny Angličany ze severu Francie vyhnat. Ne že by si jí král nevážil, povýšil Janu do šlechtického stavu a zbavil Domrémy placení daní. Ale místo boje chtěl uzavřít mír. Jana tedy bojovala na vlastní pěst. Paříž v roce 1430 nedobyla a v květnu ji u města Compiègne zajali angličtí spojenci - Burgunďané. Ti jí později prodali Angličanům a ti ji odvlekli do zámku ve městě Rouen.
Soud trval několik měsíců. Ty Johanka strávila v okovech. Čarodějnictví jí dokázat nemohli (byla církví ověřená panna), takže se zaměřili na nošení mužských šatů, které popírá Písmo svaté. Nakonec 24. května 1431 chtěl po zbídačené dívce biskup, aby podepsala listinu, ve které odvolává své omyli a zřekne se nošení mužských šatů. Učinila to, ale záhy se ve vězení vzchopila a prohlásila: "Vedl mě Bůh. Lituji toho, co jsem odřekla a odvolala. Zatratila jsem se, abych si zachránila život."
Po těchto slovech byla odsouzena jako kacířka a 30. května 1431 upálena na starém tržišti ve středu města. Bylo jí teprve 19 let...

Víte, že...

  • Duševně nemocný otec Karla VII., francouzský král Karel VI. řečený Šílený, po prohrané bitvě u Azincourtu v roce 1415 vydědil svého syna a nárok na trůn vložil do rukou anglických králů. Dauphin Karel se však země svých předků nehodlal vzdát a nakonec opravdu vyvedl Francii z války vítězně.
  • V roce 1920 prohlásila církev Johanku z Arku za svatou.
  • Titul následníka francouzského trůnu "Dauphin (Delfín)" používali hrabata z Viennois už od 12. století podle rodového erbu s delfínem. Ve čtrnáctém století prodal Dauphin z Viennois titul králi, aby ho používal pro svého nejstaršího syna.

Kvíz - ověřte si znalosti o Janě z Arku

1.Která země na začátku 15. století obsadila velkou část Francie?
a) Itálie.
b) Anglie.
c) Holandsko.

2. Jak Johanku vlastně napadlo jít bojovat?
a) Slyšela hlasy, podle kterých ji Bůh vyvolil k záchraně Francie.
b) Její otec padl v boji a Johanka se ho rozhodla pomstít.
c) Vsadila se s bratrem.

3. Své tažení začala osvobozením města...
a) Paříž.
b) Remeš.
c) Orleáns.

4. Čím král odměnil Janu za její záchranu Francie?
a) Šlechtickým titulem a její rodnou ves zbavil placení daní.
b) Upálením. Už ji nepotřeboval.
c) Nabídl jí sňatek.

5. Nepřátelé Johanku zajali a dali ji před soud. Za co ji nakonec odsoudili?
a) Za nošení mužských šatů.
b) Za porušení mezinárodní úmluvy.
c) Za zabití anglického krále.

Co si myslíte o Johance z Arku vy? Byla blázen nebo skutečně slyšela v hlavě hlas anděla?
(Zdroje obrázků: Johanka na rytině, Johanka na hranici, mapa)
M.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Věříte, že Johanku seslal Bůh k záchraně Francie?

Ano 33.3% (1)
Ne 66.7% (2)

Komentáře

1 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 7. července 2016 v 19:04 | Reagovat

Pokud si dobře pamatuji, již několik týdnů po popravě byla Johanka omilostněna a její poprava označena za omyl... No, jí už to moc nepomohlo... Zkrátka ať to bylo jakkoli, byla schopná vůdkyně a vojáci za ní šli. Logicky ohrožovala krále, byť je otázka, zda si to ve své naivitě uvědomovala.

2 M. M. | Web | 7. července 2016 v 19:10 | Reagovat

[1]: Ano, pravda. Myslím si, že měla přestat, když si to přál král. Kdo ví, jak by dopadla pak?

3 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 7. července 2016 v 20:01 | Reagovat

[2]: Myslím, že stejně. Ve chvíli, kdy se postavila do čela JEHO vojska a získala si ho pro sebe, byla ztracená... aspoň tedy dle mého :/

4 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 7. července 2016 v 21:54 | Reagovat

Moc hezký článek =) informací je tak akorát a je to čtivé. Zase jsem o něco vědomostně bohatší =)
pozor na gramatiku

5 M. M. | Web | 7. července 2016 v 22:59 | Reagovat

[4]: Díky. Gramatiku si snažím hlídat, ale chybička se vloudí ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!