Katedrála sv. Pavla v Londýně

18. července 2016 v 12:52 | M. |  Napříč světěm
Máme tady naší druhou zastávku v Londýně! Katedrála sv. Pavla se tyčí nad městem ve výšce 111 m. Její druhá největší kupole v Evropě se stala jednou z mnoha dominant Londýnské metropole. Podívejme se na ni více zblízka!

Náročná stavba katedrály

Barokní katedrála sv. Pavla na první pohled trochu připomíná slavnou katedrálu sv. Petra ve Vatikánu. O žádnou náhodu však nejde! Právě vatikánskou katedrálou se nechal inspirovat architekt sir Christopher Wren (1632 - 1723), jehož návrhem a výstavbou katedrály v roce 1668 pověřili. Ten vytvořil celkem čtyři návrhy, než mu ten poslední schválili. Mohlo se začít stavět! Wrenovi však v hlavě stále vrtal jeden z jeho předchozích návrhů. Nakonec přesvědčil krále Karla II. k úpravám. Jak rozsáhlé byly, můžete vidět sami - na obrázku pod článkem je vyobrazen původní návrh.

Christopher Wren

Možná si myslíte, že nebyl Wren pro stavbu katedrály ten pravý, když musel nakreslit hned čtyři návrhy. Omyl! Byl ten pravý! Po Velkém požáru se podle jeho návrhů postavilo nebo přestavělo 53 londýnských kostelů i dalších staveb. Mimo architektury se také věnoval matematice i astronomii a předsedal Královské společnosti pro podporu vědy, kterou spoluzaložil. A věděli jste, že ho pohřbili přímo v kryptě katedrály? Společnost mu tam dělají i další významní Britové jako admirál Nelson nebo Alexander Flemming, objevitel penicilinu.

O co nesmíte přijít

Třetí největší varhany ve Velké Británii, které jsou uvnitř katedrály mají 7 189 píšťal. Vás však nejspíš nejvíce zaujme šeptající ochoz. K němu se musíte vyšplhat po 259 schodech, ale určitě to stojí za to! Své jméno nedostal náhodou: Šepot na jedné straně ochozu je totiž
zřetelně slyšet v jeho protilehlém místě. Hlas se nese obloukem vzhůru po kupoli a pak zase dolů. Chcete- li někomu něco vzkázat do očí, tak je tento ochoz ideální místo. Škoda jen, že je trochu daleko.

Spálení předchůdci

Místo, na kterém je katedrála postavena, bylo posvátné už od starověku. Stál na něm chrám římské bohyně Diany a následně hned tři křesťanské kostely. Většinu však zničil požár.
Nejvíce informací máme o třetí katedrále. Postavili ji v letech 1087 až 1314 a majestátností se své nástupkyni mohla směle vyrovnat. Její věž byla vysoká 149 metrů! Poprvé vyhořela už během stavby, pak do ní udeřil blesk a ulomil špici věže. Nakonec ji zachvátily plameny během Velkého požaru Londýna.
Protože se Londýňanům do oprav nechtělo, rozhodli se k výstavbě nového chrámu.

M.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se Vám katedrála sv. Pavla?

Ano, je velice působivá 75% (3)
Ne, viděl/a jsem hezčí 25% (1)

Komentáře

1 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 19. července 2016 v 17:15 | Reagovat

Zajímavý článek, to, že je katedrála vystavěna na původní svatyni bohyně Diany jsem vůbec netušila. :-o

Jinak je v praxi hrozně těžké ten ochoz vyzkoušet, je tam takový turistický nával, že i když jsme tam byli v květnu a v dešti, stejně nebyla šance cokoli vyzkoušet :( Měl si štěstí a podařilo se ti to ověřit?

Jinak pokud tam chce jít nadšenec admirála Nelsona, k sarkofágu se nedostane - je v kryptě. Viditelný je ale například monumentální pomník vévody Wellingtona :)

2 M. M. | Web | 19. července 2016 v 21:28 | Reagovat

[1]: Omlouvám se, že Tě zklamu, ale já sám jsem neměl možnost obdivovat vnitřek katedrály. Pořád lituji, že nás tenkrát tolik tížil čas :(
Snad se mi příšte více poštěstí! Jestli se tam podíváš znovu, tak přeji hodně štěstí, aby to ověření vyšlo! ;)

3 Nikki Allen Nikki Allen | Web | 5. srpna 2016 v 13:17 | Reagovat

Tohle bych fakt ráda viděla naživo!

4 M. M. | Web | 5. srpna 2016 v 13:23 | Reagovat

[3]: Třeba uvidíš!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!