Kraj - země hobitů

22. července 2016 v 16:04 | M. |  Autorovy dodatky
Je tu naše třetí výprava do světa knih J.R.R. Tolkiena - do Středozemě. Tentokrát je to země houževnatých hobitů!
(!!!ČLÁNEK VYZRAZUJE OSUD NĚKTERÝCH POSTAV!!!)
Zelená přívětivá země Kraj v Eriadoru - západně od řeky Brandavíny na východě od Dalekých vrchů - byla od sedmnáctého století Třetího slunečného věku domovem pulčíků neboli hobitů. Kdysi tvořila součást království Arnoru, jež byla během staletí válek opuštěna, a tak byl Kraj v roce 1601 předán hobitům výnosem dúnadánského krále Argeleba II. Arthedainského. Kraj se dělil na čtyři hlavní oblasti nazývané Čtyři čtvrtky; později, v roce 2430, překročila hobití rodina Starorádů řeku Brandavínu a usadila se v kraji později zvaném Rádovsko. Ve Čtvrtém věku byly Rádovsko i oblast Západní marky od Dalekých vrchů po Věžové kopce oficiálně přidány ke Svobodným zemím Kraje. Skromné způsoby hobitů se dobře hodily k této úrodné zemi a jejich statečky poctivou prací vzkvétaly. Vesnice i městečka tvořené norami a domky rostly; Hobitín, Bralův Městec, Velká Kopanina, Ovsířov, Žabovřesky a tucet jiných. Zdá se, že s výjimkou několika přírodních pohrom a jediného skřetího nájezdu v roce 2747 byl Kraj mimořádně pokojná země a příliš si neuvědomoval svět kolem. Podařilo se mu uniknout většině skřetů Třetího věku až do Války o Prsten, kdy byla tato ospalá zemička náhle vtažena do dění. Žil zde totiž Bilbo Pytlík, který se připojil k výpravě k Osamělé hoře a při tom dobrodružství získal kouzelný prsten. Tento náhodný objev vtáhl Bilba, jeho dědice Froda Pytlíka a všechny hobity z Kraje do největšího dramatu onoho věku. Tak se stalo, že osud světa drželi náhle v rukou hobiti, nejmenší a nejmírnější ze všech národů Středozemě.

Bilbo Pytlík

Hobit z Kraje. Narodil se v roce 2890 Třetího věku, neoženil se a bydlel v Dnu pytle. V roce 2941 ho jeden čaroděj a třináct trpaslíků vylákali na slavnou výpravu Thorinovy družiny, která vedla k zabití draka Šmaka a obnovení trpasličího království pod horou Erebor. Se skromným dílem dračího zlata, které při svém dobrodružství získal, se Bilbo asi na šedesát let vrátil do Kraje. Při svém dobrodružství si opatřil tajemný prsten, který činil toho, kdo jej nosil, neviditelným. Později se však zjistilo, že je to Jeden prsten Pána prstenů. V roce 3001 konal Bilbo velkou oslavu narozenin a pak před očima všech shromážděných zmizel a zanechal svůj majetek, dům i Jeden prsten svému synovci a adoptovanému dědici Frodovi Pytlíkovi. Potom odešel do Roklinky a vedl tam víceméňe mnišský život: dvacet let psal básně, pověsti a historie elfů i vlastní vzpomínky, jež pojmenoval "Tam a zase zpátky", a své třísvazkové učené dílo " Překlady z elfštiny". Po Válce o Prsten odplul ve stáří 131 let s Frodem na západ do Zemí neumírajících.

Frodo Pytlík

Hobit z Kraje a Ten, kdo nesl Prsten. Narodil se roku 2968 Třetího věku jako syn Droga Pytlíka a Primule Brandorádové. V dětství osiřel a byl adoptován svým strýcem Bilbem Pytlíkem z Dna pytle. Frodo byl na hobita mimořádně dobrodružné povahy a pozoruhodně vzdělaný. Skládal písně a vyznal se v elfské učenosti a jazycích. V roce 3001, kdy Bilbo tajemně opustil Kraj, Frodo zdědil Dno pytle a Jeden prsten. V roce 3018 se znovu objevil čaroděj Gandalf a vyslal Froda s Prstenem na cestu do Roklinky, kde bylo utvořeno Společenstvo Prstenu. Frodo stěží přežil mnohá dobrodružství a nebezpečí cety, ale podařilo se mu odevzdat Jeden prsten ohňům Hory osudu. Tak Frodo ukončil Válku o Prsten. Po válce se vrátil do Dna pytle, ale otrávené rány a duševní otřes, které utrpěl z výpravy, se začaly hlásit. V roce 3021 nastoupil na poslední jízdu Strážců prstenů, nalodil se na elfskou loď a odplul do Zemí neumírajících.
(Zdroje obrázku: mapa, Blibo, Frodo)
M.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kterého z vyjmenovaných hobitů máte nejradši?

Frodo Pytlík 33.3% (1)
Bilbo Pytlík 66.7% (2)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!