Září 2016

Halloweenské historky

26. září 2016 v 15:42 | M. |  Vymýšlíme příběhy
Pomalu se blíží Halloween a dušičky. Co říkáte na to si povyprávět trochu strašidelných příběhů? Máte dost času si to promyslet! (viz. rubrika Vymýšlíme příběhy)

Poznámka autora: Následující příběh již není aktuální! Závery můžete psát k příběhu, který je zobrazen v menu!

Dech mrtvých

Byla noc. V klášteře v Lindfarne právě jeden mnich přepisoval knihu. Namočil husí brk v inkoustu a přiložil ke stránce. Brk se mu však zlomil pod rukou, jakmile venku zahřmělo. Blížila se bouře. Mnich si povzdechl nad zkaženou prací a vyšel ven z místnosti se svící v ruce, aby si opatřil nový nástroj ke psaní.
Cestou zjistil, že hlavní brána kláštera je otevřená. Venku začalo pršet. Kněz položil svíci na zem a protáhl se branou ven. Je snad někdo v okolí kláštera nebo byly dveře jen špatně zavřené? Vtom se z klášterního hřbitova ozvala velká rána. Jako by se otevírala rakev. Mnich rychle vyběhl ven do deště, zavřel vrata a běžel zabránit vykradači hrobů, který tu jistě již dlouho obchází.
"Přestaň hříšníku!" křičel kněz. Na hřbitově však nikdo nebyl. Jediné co bylo v nepořádku byla otevřená branka. Na zemi nebyly žádné stopy, jenž prozrazovaly vykradače.
Mnich stál u otevřené branky a nestačil se divit. Najednou se zablesklo a zazněla mohutná rána. Kněz ucítil horký dech na svém krku. Otočil se a spatřil svého opata.
"Co tu provádíš synu?" zeptal se ho.
"Otče, myslil jsem, že zde někdo je. Vrata kláštera byla otevřená!"
"Vrať se zpět ke své práci!" přikázal opat.
"Ale otče..."
"Říkal jsem jdi zpět přepisovat knihy!"
Mnich se odmlčel a chtěl svému představenému oponovat, ale nakonec si to rozmyslel a odešel zpět ke své práci, jak mu bylo přikázáno. Když však došel ke dveřím kláštera nalezl u nich ležet tělo. Rozběhl se k němu a ke své hrůze zjistil, že je to opat. Krk měl rozbodaný nožem. Ještě mu z něho tekla horká krev. Jak se, ale dostal sem? Ještě před chvílí stál na pohřebišti.
"Neměl bys tu být" , řekl neznámý hlas.
Mnich zavřel oči a pronesl slova modlitby. Pak se pokřižoval a otočil se...

Jak asi dopadne chudák mnich? Je to na Vás!
Pište na Scajikemvkresilku@seznam.cz nebo do "Zpráva autorovi".
Děkuji všem zúčastněným. Vaše závěry se objeví na blogu 31. října - 2. listopadu!

M.

Carcassonne - půvab středověkého města

19. září 2016 v 16:53 | M. |  Napříč světěm
Máte doma stolní hru Carcassonne? Přemýšleli jste někdy nad tím jaký je doopravdy? Čtěte dál a dozvíte se to!
Carccasonne se nachází na jihu Francie asi 70 km od města Perpignanu. Jde o jedno z nejzachovalejších středověkých měst v celé Evropě. Není tedy divu, že patří na seznam kulturních památek UNESCO.

Dějiny Carcassonne

Dříve než se na malém návrší nad řekou Aude vztyčilo město zabralo ho několik kmenů. Jak Keltové tak Římané nebo třeba Gótové. Díky Římanům se tu však na bývalém keltském oppidum postavila lepší pevnost. Až do roku 759 zde Římané odolávali, až oblast získala Franská říše. Po smrti krále Karla Velikého se říše rozdělila a město připadlo rodu Trencavelů za jejíchž vlády dosáhlo nebývalého rozkvětu. Hrabě z Travencalu nechal postavit na nejvyšším místě pahorku opevněný zámek. Od zbytku města byl oddělen hradním příkopem a chráněn pěti věžemi.
Hrad až do roku 1659 sloužil jako strážce hranic se Španělskem. Potom ztratil na významu a jen chátral. V polovině 19. století už nebyl daleko do stržení. Naštěstí architekt Viollet le Duc spolu se spisovatelem Prosperem Mériméeem město zachránili. Rekonstrukce Carcassonnu trvala málem 100 let! Skončila až v roce 1960.
Návštěvnost města rozhodně svědčí o úspěchu. Každoročně ho navštíví na tři miliony turistů!

Legenda o hradní paní

Jak asi přišel tento francouzský klenot ke svému jménu? Pravděpodobně pochází z keltského jazyka - Carcas. Legenda však jako obvykle zní mnohem zajímavěji.
Již pátým rokem město obléhal Karel Veliký. Městu již docházely zásoby a tak jim nezbývalo než se brzy vzdát. A tak se jistá Dame Carcas (hradní paní) rozhodla na obléhatele nalíčit past. Z posledních zásob si vykrmila prase. Jakmile bylo dost tlusté shodila jej z hradeb přímo před Karla Velikého. Když obléhatelé spatřili prase, mysleli si, že mají obyvatelé města stále hodně zásob. A tak se stáhli a odešli. Šťastná Dame Carcas nechala rozeznít všechny zvony ve městě.
Vojáci si jen při odchodu povzdechli: "Dame Carcas sonne." V překladu: Dame Carcas zvoní. A tak se městu začalo říkat Carcassonne!
Ještě nejedete? Carcassonne už na Vás čeká!
M.

Vikingové - tak jak je neznáme

5. září 2016 v 16:18 | M. |  Filmy a seriály
Seriál Vikingové, který vysílá stanice History, se stal v poslední době velmi úspěšným. Dokonce tolik, že šlape na paty Hře o Trůny! Pozor - to už něco znamená :)
Vikingové (v originále Vikings) sledují příběh Ragnara Lothbroka a jeho rodiny. Ragnar je farmář a spolu se svými druhy podnikají nájezdy do baltských zemí, tak jak jim nakazuje jejich náčelník jarl Haraldson. Ragnar však touží po mnohem úrodnější a bohatší zemi, kterou by napadl. Rád by se vydal na západ, o kterém se tvrdí, že neexistuje. Ragnar věří v opak. S pomocí potrhlého stavitele lodí Flokiho, postaví loď, na které se s bratrem Rollem, Flokim a několika dalšími druhy vydává na západ. To se však nelíbí náčelíkovi Haraldsonovi. Domnívá se, že Ragnarova rostoucí autorita může ohrozit jeho pozici...
Jako obvykle nechávám děj otevřený. Je jen na Vás zda chcete znát pokračování!

Režii má na svědomí Michael Hirst, autor seriálu Tudorovci a scénarista filmu Královna Alžběta. Ragnara alias -Travise Fimmela jste nově mohli vidět ve Warcraftu.

Hodnocení

+ historická věruhodnost
+ dobrý příběh
+ zkušený režisér
- násilné scény
- občas se děj trochu táhne
Celkové hodnocení - 9/10

Po přečtení nezapomeňte článek ohodnotit!!!


K TOMUTO ČLÁNKU LZE PŘIPOJIT VÁŠ NÁZOR NA AKTUÁLNĚ ODVYSÍLANÉ DÍLY - SLOUŽÍ JAKO DISKUZE
M.

Zpátky do křesílka

1. září 2016 v 21:42 | M. |  Autorovy dodatky
Měsíc srpen byl na články poněkud chudý. Doufám, že jste si užili své dovoléné (Pokud jste ještě nebyli, tak Vám přeji krásnou dovolenou!), ale teď se vracíme zpátky do našeho křesílka s čajíkem po ruce. Čeká nás ještě spoustu míst, co musíme navštívit a spoustu událostí, co musíme dořešit! Ani na seriály a filmy se nezapomene! To a spoustu dalších věcí nás tento podzim čeká! Co říkáte na to si ho trochu zpříjemnit? Tak nezapomeňte čajík (nebo cokoli jiného) a šup do křesílka!

Přeji krásné a slunečné podzimní dny, stravené třeba i u blogu S čajíkem v křesílku!
M.
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!