Říjen 2016

Keltové, Germáni, Slované - první národy v Čechách

14. října 2016 v 22:18 | M. |  Perličky z historie
Při dnešním třicátém článku Vám přináším již popáté Perličky z historie! V anketě jasně vyhrálo jedno ze dvou témat. A jaké to vlastně je? Jistě! Podíváme se za našimi předky - Kelty, Germány a Slovany! Zjistíme jak a kde se postupně tyto kmeny usazovaly v českých zemích a jak žily! Nenechte je čekat!

V české kotlině se postupem času díky stěhování národů vystřídaly tři významné kmeny:

Rušné Keltské oppidum

V 2. století př. n. l. postavili Keltové největší oppidum (město) na našem území. Nacházelo se na březích řeky Vltavy, kousek od pražské Zbraslavi a neslo jméno Závist. Žilo tam více než 2 500 lidí! V centru oppida bydleli odděleni nejmocnější z nich. Měli kamenné domky postavené za velkou palisádou a hlubokým příkopem.
V takovém městečku vznikalo v rukou řemeslníků mnoho keltských vynálezů. Například křehká keramika, jenž vznikala na jejich vynálezu - hrnčířském kruhu.
Jako platidlo Keltové používali tzv. duhovky. Na nich byly vyražené různé znaky, postavy a zvířata.

Keltská móda: Keltský národ byl čistotný a parádivý.
Ženy nosily lněné barevné šaty. Na krku měly nádherné blýskavé náhrdelníky a na prstech nosili hodně prstenů.
Muži byli oblečení v barevných kostkovaných kalhotech. Přes rameno měli sepnutý pás s bronzovou sponou. Pas jim vázal opasek s dýkou.

Tajemství hradu Svojanov

5. října 2016 v 17:19 | M. |  Po stopách hradů a zámků
Hrad Svojanov v Pardubickém kraji láká mnoho návštěvníků i na podzim. Co se tam podívat?

Větší vesnička Svojanov se rozkládá v malebném zalesněném údolí kolem rybníka Šindelky. Když zde však král Přemysl Otakar II. zakládal hrad, bylo tu o něco živěji!
Svojanovem ve 13. století vedla významná obchodní stezka, která se táhla od Pobaltí až do Orientu. To byl důvod proč se král rozhodl vybudovat zde sérii opevněných sídel. V roce 1265 se k nim přidal i knížecí hrad, jenž dnes známe jako Svojanov. Karel IV. ho považoval za jeden z nejdůležitějších hradů v zemi! Hrad přežil husity i 30-ti letou válku!


Krutý správce

V každém hradu někdo či něco straší. Jistě! I na Svojanovu najdete strašlivého ducha správce Rašína! Když se u hradu stavěly nové hradby hemžilo se to tam dělníky. Ty Rašín trápil, jak jen mohl a co jevíce mohl! A tak se jeden z dělníků rozhodl Rašína proklet. Správce se tomu smál, dokud nepřišel jeho poslední den života. Nebylo mu dopřáno odpočinku! A tak do teď každou půlnoc jezdí na ohnivém býku s pochmurným průvodem až do své hrobky. Trpí za vše zlé, co kdy spáchal. Pozor na něj!

Rašínova záchrana

Nejvíce však trpěla Rašínova vdova. Jednoho dne se naskytla šance manžela zachránit, když na Svojanov přišel vysloužilý voják. Truchlící ženu si vyslechl a rozhodl se jí pomoci. O půlnoci si vzal černou slepici a hodil ji býkovi pod nohy. Ten zastavil a voják se mohl bývalého správce zeptat, jak by mu mohl být nápomocen. Rašín však jen zakroutil hlavou a řekl: "Trest je krutý, jako jsem byl já. Trest je spravedlivý, jako jsem já nebyl!"
A tak na Svojanově jezdí až do dnešních dnů!

Kudy kam?

Ke Svojanovu se dá dostat z několika míst. Jedním z nich je město Polička nebo třeba Svitavy. Z obou těchto měst se tam dá dostat autobusem. Přímou linku se dá chytnout i v Brně. Můžete jet klidně i na kole!
Hrad Svojanov má otevřeno od února do prosince. Pokud chcete přesnou otevírací dobu podívejte se na oficiální
stránky zde.

(Zdroje: 1. , 2. , 3)
M.

Erebor - království pod Horou

3. října 2016 v 18:00 | M. |  Autorovy dodatky
Venku se nám neudělalo zrovna hezky. Možná Vám zlepší náladu malá prohlídka Osamělé hory! Zvu Vás!

Ve Třetím slunečním věku stála v Rhovanionu jižně od Šedých hor mezi Temným hvozdem a Železnými horami "Osamělá hora" Erebor. V roce 1999 se tam usadil trpasličí král Thráin I. a vzniklo království pod Horou. Více než sedm století království trpaslíků v Ereboru bohatlo a sílilo, ale v roce 2770 říši zničil ohnivý létající drak Šmak Zlatý a trpaslíky vyhnal. Skoro dvě stě let žil v Ereboru a spal na obrovské hromadě pokladů ve velkém doupěti v nitru hory. V roce 2941 draka vyrušil hobit Bilbo Pytlík a trpaslíci z Thorinovy družiny, ale když Šmak v mstivém rozčílení vyletěl, byl zabit Bardem Lučištníkem. Trpaslíci se do Ereboru vrátily a král Dáin II. obnovil bohatství a slávu Království pod Horou. Během Války o Prsten napadly Erebor Sauronovy zástupy a obklíčily jej. Jakmile však byl Jeden prsten zničen, síly tmy se rozplynuly a trpaslíci a jejich spojenci, lidé z Dolu, rozehnali skřetí a východňanskou armádu, která je obléhala. Ve Čtvrtém věku si Erebor uchoval své bohatství a nezávislost, stal se však blízkým spojencem Znovusjednoceného království Arnoru a Gondoru, kde vládl král Elessar (Aragorn).

Thorin II. Pavéza

Trpasličí král ve vyhnanství. Narodil se roku 2746 Třetího věku v Království pod Horou jako vnuk krále Thróra. V roce 2770 byli všichni trpaslíci vypuzeni z Ereboru drakem Šmakem. V roce 2790 byl jeho děd zabit a jeho otec Thráin II. vedl svůj lid do války mezi trpaslíky a skřety. V této době dostal Thorin přízvisko Pavéza, protože v Bitvě v Azanulbizaru přišel o zbraň a použil místo ní silnou dubovou větev. Po válce zůstával v Modrých horách a roku 2845 se stal Thorinem II., králem ve vyhnanství. Téměř sto let nato se vydal se svou družinou na výpravu k Osamělé hoře. Dobtodružství nakonec vedlo k smrti draka Šmaka a obnovení trpasličího království pod Horou. Avšak v boji o uchování toho, co družina vydobyla, byl Thorin Pavéza smrtelně raněn v Bitvě pěti armád a krátce nato zemřel.

Killi a Filli

Trpaslíci z Thorinovy družiny. V roce 2941 Třetího věku se vydali na výpravu k Osamělé hoře, která vedla k zabití draka Šmaka a obnovení trpasličího království Erebor. Byli to synové Thorinovy sestry Dís, proto byli jeho věrní spolubojovníci. Oba však byli zabiti při Bitvě pěti armád, když bránili svého krále.

(Zdroje obrázky: mapa, Thorin, Filli a Killi)
M.
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!