Erebor - království pod Horou

3. října 2016 v 18:00 | M. |  Autorovy dodatky
Venku se nám neudělalo zrovna hezky. Možná Vám zlepší náladu malá prohlídka Osamělé hory! Zvu Vás!

Ve Třetím slunečním věku stála v Rhovanionu jižně od Šedých hor mezi Temným hvozdem a Železnými horami "Osamělá hora" Erebor. V roce 1999 se tam usadil trpasličí král Thráin I. a vzniklo království pod Horou. Více než sedm století království trpaslíků v Ereboru bohatlo a sílilo, ale v roce 2770 říši zničil ohnivý létající drak Šmak Zlatý a trpaslíky vyhnal. Skoro dvě stě let žil v Ereboru a spal na obrovské hromadě pokladů ve velkém doupěti v nitru hory. V roce 2941 draka vyrušil hobit Bilbo Pytlík a trpaslíci z Thorinovy družiny, ale když Šmak v mstivém rozčílení vyletěl, byl zabit Bardem Lučištníkem. Trpaslíci se do Ereboru vrátily a král Dáin II. obnovil bohatství a slávu Království pod Horou. Během Války o Prsten napadly Erebor Sauronovy zástupy a obklíčily jej. Jakmile však byl Jeden prsten zničen, síly tmy se rozplynuly a trpaslíci a jejich spojenci, lidé z Dolu, rozehnali skřetí a východňanskou armádu, která je obléhala. Ve Čtvrtém věku si Erebor uchoval své bohatství a nezávislost, stal se však blízkým spojencem Znovusjednoceného království Arnoru a Gondoru, kde vládl král Elessar (Aragorn).

Thorin II. Pavéza

Trpasličí král ve vyhnanství. Narodil se roku 2746 Třetího věku v Království pod Horou jako vnuk krále Thróra. V roce 2770 byli všichni trpaslíci vypuzeni z Ereboru drakem Šmakem. V roce 2790 byl jeho děd zabit a jeho otec Thráin II. vedl svůj lid do války mezi trpaslíky a skřety. V této době dostal Thorin přízvisko Pavéza, protože v Bitvě v Azanulbizaru přišel o zbraň a použil místo ní silnou dubovou větev. Po válce zůstával v Modrých horách a roku 2845 se stal Thorinem II., králem ve vyhnanství. Téměř sto let nato se vydal se svou družinou na výpravu k Osamělé hoře. Dobtodružství nakonec vedlo k smrti draka Šmaka a obnovení trpasličího království pod Horou. Avšak v boji o uchování toho, co družina vydobyla, byl Thorin Pavéza smrtelně raněn v Bitvě pěti armád a krátce nato zemřel.

Killi a Filli

Trpaslíci z Thorinovy družiny. V roce 2941 Třetího věku se vydali na výpravu k Osamělé hoře, která vedla k zabití draka Šmaka a obnovení trpasličího království Erebor. Byli to synové Thorinovy sestry Dís, proto byli jeho věrní spolubojovníci. Oba však byli zabiti při Bitvě pěti armád, když bránili svého krále.

(Zdroje obrázky: mapa, Thorin, Filli a Killi)
M.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Koho máte raději?

Thorina Pavézu 66.7% (2)
Filliho a Killiho 33.3% (1)

Komentáře

1 Neklan Neklan | 28. dubna 2017 v 15:55 | Reagovat

Dobře Ty! Můžu se jen zeptat, odkud jsi čerpal informace? Je to jen z dodatků k Pánu Prstenů a Hobita, nebo i z Nedokončených příběhů? Co všechno od Tolkiena vlastně znáš? Jen PP a Hobita, nebo i třeba takový Silmarillion, Nedokončené příběhy a podobně?

2 M. M. | E-mail | Web | 28. dubna 2017 v 17:50 | Reagovat

[1]: Díky!
Informace jsou z buď z hlavy nebo z dodatků k Pánovi prstenů. Kromě PP a Hobita, znám i Silmarillion a i Nedokončené příběhy mám v knihovně. Zatím jsem se však neprokousal k jejich přečtení. :(

3 Neklan Neklan | 28. dubna 2017 v 17:56 | Reagovat

[2]:Tak začni. :-D Tolkien toho napsal spoustu a stojí to za přečtení. A taky ještě jednou doporučuji ty blogy, které jsem jmenoval na Quentaru. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!