Listopad 2016

Zimní palác - ledové sídlo carů

8. listopadu 2016 v 17:21 | M. |  Napříč světěm
Prosím přijměte pozvání do Petrohradu! Zimní palác čeká až ho navštívíte!
V roce 1698 se ruský car Petr I. Veliký vrátil z cetsy po Evropě. Ohromila ho vyspělost navštívených zemí. Móda, architektura i umění. Rozhodl se tedy zmodernizovat i svou zemi po vzoru evropských velmocí. Rozhodl se postavit zcela nové město. Vybral pro ně místo na ústí řeky Něvy do Baltského moře. Místo bylo plné rašelinišť a bažin. Car povolal statisíce nevolníků a válečných zajatců, kteří pro něj řašelinu a bahno vyvozili a udělali tak pevný podklad pod město. Potom začali stavět město, pojmenované po apoštolu Petrovi - PETROHRAD.
Nevolníci za stavbu města, která začala v roce 1703 zaplatili tisícovkami životů. Cara Petra to však moc netrápilo a už roku 1704 se přestěhoval do nového sílda v podobě dřevěné chaty o velikosti panelákového bytu 2+1. Dlouho mu to však nevyhovalo. Pověřil architekta Domenica Trezziniho stavbou dvou větších kamenných paláců. Jeden na léto a jeden na zimu. Zimní palác byl hotový už v roce 1711!

K současné podobě paláce

Hotový palác Petra za deset let už nebavil a tak ho nechal rozšířit. Stále měl však palác do své současné podoby daleko. Přeměnit carské sídlo v ruskou chloubu, která by se vyrovnala i Versailles se rozhodla carevna Alžběta I. Petrovna. V roce 1759 už palác s ohromným nádvořím stál. Přestavba stála tolik peněz, že se Alžběta rozhodla navýšit daně, aby tak naplnila prázdnou státní pokladnu.
Roku 1764 zde založila carevna Kateřina Veliká jedno z největších muzeí na světě - ERMITÁŽ. Dnes je tam uloženo na 3 miliony předmětů. Obrazy, cenné knihy, klenoty, mince, staroegyptské vykopávky atd. Návštěvník Ermitáže prý musí ujít 22 kilometrů, aby si prohlédl včechny vystavené cennosti. Není čemu se divit. V paláci je skoro 1 500 pokojů. Je tam 2 000 oken a 1 700 dveří!

Jak šel s palácem čas

1837 - Velký požár zničil většinu vnitřních prostorů v paláci
1881 - Po vraždě cara Alexandra II. se jen málo carů usídlilo v Zimním paláci
1915 - Z paláce je vojenksá nemocnice
1917 - Po odstoupení cara Mikuláše II. se v paláci usídlila Prozatimní vláda

(ZDROJE: 1.;2.;3)

M.

Inferno - třetí záhada pro Roberta Langdona

4. listopadu 2016 v 14:35 | M. |  Filmy a seriály
Dnes je pro Vás připravena pozvánka do kina! Již potřetí se tam vrací symbolog a záhadolog Robert Langdon (Tom Hanks) ve filmu INFERNO. Znát ho můžete s předchozích dvou filmů - Šifra misra Leonarda a Andělé a démoni. Tentokrát jde však o osud celého světa! Film je stejně jako jeho dva předchůdci natočen podle stejnojmenné knihy spisovatele Dana Browna. Rozhodně jde o film, který byste si neměli nechat ujít!

Děj filmu


Robert Langdon se probouzí v italské nemocnici. Utrpěl však ztrátu paměti. Spojí síly s doktorkou Siennou Brooksovou (Felicity Jones), do které vkládá naděje, že mu pomůže získat ztracenou pamět zpět. Společně se pouští do závodu s časem, který je provede napříč celou Evropu ve snaze zabránit globálnímu spiknutí.

"Robert Langdon zcela jistě na začátku filmu prochází peklem. Probouzí se v nemocničním pokoji, lidé se ho snaží zabít a on nemá nejmenší tušení, co je zač artefakt, ketrý má u sebe. Postupně si uvědomuje, že tady nejde jen o osobní záležitost - ve skutečnosti je v sázce osud lidstva." - říká DAN BROWN, autor knihy Inferno.

"Pro Langdona je ve filmu peklo jak stavem mysli, tak i velice reálným zážitkem, protože ho sužují bolesti hlavy a trapí ho také skutečnost, že nemá nejmenší tušení, co a proč se mu to děje." - vysvětlil TOM HANKS, představitel Roberta Langdona.

O své postavě se rozhovořila i představitelka Sienny Brooksové - FELICITY JONES:
"Sienna je mladá žena, která se velice aktivně věnuje ekologii, záleží jí na tom, co dělá. Když jsem se dozvěděla, že jsem roli Sienny dostala, přečetla jsem si knihu Dana Browna. Vprůběhu natáčení jsem se ke knižní Sienně vracela a objevovala drobné náznaky toho, jaká je její minulost, která jsem mohla uplatnit při je jejím ztvárnění."

Hodnocení

+ velmi napínavé a dějově obsáhlé
+ nepředvídatelné
+ prostředí, ve kterém se děj odehrává
- méně hádanek a šifer než v předchozích dílech
CELKOVÉ HODNOCENÍ 9/10Neváhejte vyrazit do kin a podívat se na tento napínavý film!
M.
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!