Leden 2017

Rachel Hartman - Serafína: Příběh draků

27. ledna 2017 v 16:18 | M. |  Knihomolův koutek
Milí čtenáři,
tento článek dnes slavnostně otevírá novou rubriku nesoucí název "Knihomolův koutek". Už z tohoto názvu je zjevné, že články, které se budou do této rubriky zařazovat, budou o knihách. Všechny knihy, co se tu objeví ohodnotím (jako jste zvyklí v rubrice Filmy a seriály, avšak u knih jsem dal přednost slovnímu hodnocení) a zároveň se pokusím o to, Vás navnadit, aby jste si je přečetli! Tak snad mi to u někoho z Vás vyjde hned na první pokus!


Serafína: Příběh draků je kniha z žánru fantasy, z pera americké spisovatelky Rachel Hartman. Jak může být z názvu patrné, hlavní hrdinka je dívka Serafína Dombeghová. Ta žije se svým otcem v zemi zvané Gored, jež po staletí neválčí s dračí (a kdysi nepřátelskou) zemí Tanamút.
Když je následník trůnu, princ Rufus, nalezen mrtvý, spoustu lidí z jeho vraždy viní draky. Nyní velmi křehké spojenectví těchto dvou zemí musí někdo zachránit. Komu jinému než Serafíně by mohl být tento nelehký úkol svěřen!
A tak začíná napínavý příběh plný dobrodružství, lásky a samozřejmě draků!

Hodnocení 9/10

Jakožto zapálený fanoušek fantasy musím říci, že jsem si tuto knihu oblíbil. Podle mě má kniha všechno, co by mít kniha měla. Knihy o dracích už mám nějaké za sebou a Serafína patřila k mým prvním. Zatím si drží druhé místo v mém pomyslném žebříčku fantasy o dracích (Jak jinak než po Eragonovi).
Součástí knihy je i seznam postav, který Vám nepochybně pomůže se s novými hrdiny seznámit, a také malý slovníček. Přeci jen nejsem kniha a něco vysvětlit potřebuji! (Neříkejte, že vy ne! :))
Rád bych vyzdvihl absolutně úžasné postavy. Opravdu mi jich několik zůstalo v paměti tak hluboko, že už je snad nikdy nedostanu ven. Ať už byly záporné nebo kladné.
A nakonec věc, jež bych vytknul (co bych to byl za člověka, kdybych si alespoň trochu nerýpl). Vadilo mi, že se děj někdo opravdu hodně táhl. Zejména na začátku. Naštěstí byla počáteční nuda pohlcena hned po několika prvních kapitolách. Možná si to někteří nemyslí, ale takto jsem to cítil při jejím prvním čtení. Proto za to strhávám bod dolů.
Každopádně není pochyb o tom, že nám Rachel Hartman naservírovala propracovaný a krásný příběh!
Pokud se rozhodnete Serafínu přečíst, určitě si vytvoříte vlastní názor!

Četli jste knihu? Podělte se o svůj názor v komentářích!

Portál Srovname.cz Vám poradí, kde koupíte knihu SERAFÍNA: PŘÍBĚH DRAKŮ nejlevněji!

M.

Spletitý příběh čaje

17. ledna 2017 v 18:26 | M. |  Autorovy dodatky
Jelikož tento blog nese název S čajíkem v křesílku, tak tu samozřejmě nesmí chybět nějaký ten článek o čaji. Pojďte si přečíst jaký čaj si vybrat, aby se Vaše sezení v křesílku stalo dokonalým!

Jak šel s čajem čas

Samotný vznik tohoto slavného nápoje se váže s legendou o čínském císaři Šen-nungovi. Ten se velmi bál nemocí, a proto pil vždy jen převařenou vodu. Toho "osudného dne" se ze stromu snesl list přímo do císařovy vody. Čaj byl na světě!
I když možná tato legenda není tak úplně pravdivá, tak pravdou zůstává, že se už od 3. století před Kristem v Číně čaj těšil velké oblibě. Lidé jím zaháněli únavu. Císař Chan nařídíl, aby měl čaj i svůj vlastní znak. Do té doby se totiž vyskytoval jen v mluvené formě.
Potom, co zemědělci zjistili, jak moc je čaj žádaný, začali ho vysazovat na svých polích - vznikly čajové plantáže. Nápoj byl brzy tak ceněn, že se používal pro výměnný obchod. Obchodníci s čajem však nebyli jediní, co na něm bohatli. Zisk měli i hrnčíři, zlatníci, atd. , neboť vyráběli čajové konvičky, hrníčky a jiné doplňky. Období vlády dynastie Tchang je proto označováno, jako zlátá éra čaje.
Sběračky cenných čajových lístků měly zakázáno konzumovat cibuli a česnek, aby svými prsty nezničily chuť nápoje.
Po nástupu dynastie Ming se čaj dostal do Evropy v podobě nového čínského vynálezu - sypaného čaje. Zjistili totiž, že usušené čajové lístky neztratí svou chuť.
Netrvalo dlouho a čaj se proslavil po celém známém světě!

Druhy čajů

Existuje velké množství druhů čajů. Zde je několik z nich:
Všechny druhy čajů pochází z téže rostliny - čajovníku čínského. Tato rostlina má tři varianty:

1. čínská
2. ásámská
3. indonéská

Nejznámější odrůda čaje je ČAJ ČERNÝ. Černý čaj je ze všech ostatních druhů "nejsilnější" - obsahuje nejvíce kofeinu.
Dalším druhem je ČAJ ZELENÝ. Nejkvalitnější zelené čaje se vyrábí v Číně, Japonsku a na Tchaj-Wanu.
Dále existují ČAJE BÍLÉ, OOLONG a ŽLUTÉ. Žluté čaje jsou označovány jako "císařské čaje". Jedná se však o spornou kategorii.
Jedinečný je také Pchu-er, z kategorie tmavých čajů.

Tak na zdraví!

Jak Vám chutná čaj? Volíte místo něj raději kávu nebo ani jedno? Jaký druh čaje máte nejraději?

M.Westminsterský palác

8. ledna 2017 v 17:22 | M. |  Napříč světěm
Po delší době se vracíme do Anglie. Nemůžeme přeci vynechat tak známou dominantu Londýna, jako je Westminsterský palác známý také pod jménem The Houses of Parliament.
Tento palác však nebyl sídlem parlamentu vždycky. Jeho historie sahá až do 11. století!

Minulost plná ohně

Anglický král Knut Veliký si právě na začátku tohoto století nechal na břehu řeky Temže postavit své sídlo.
Král Eduard III. Vyznavač nechal sídlo rozšířit a v jeho blízkosti se postavilo opatství. Tušíte tedy proč se místu začalo říkat Westminster? Jsou to zkrácená slova West a Monastery - Západoklášteří. Radši však zůstaňme u anglického názvu.
Po dlouhá staletí byl Westminsterský palác sídlem britských panovníků. Jenže královskou rodinu vyhnal v roce 1529 rozsáhlý požár. Druhý požár v roce 1834 ho zničil téměř celý. Přežil jen dům Jewel Tower, sál Westminster Hall a čast kaple sv. Štěpána.
Znamé datum je též 5. listopadu 1605. Tento den dnes Angličané slaví jako Noc Guye Fawkese. Stejnojmenný voják totiž plánoval střelným prachem vyhodit celý palác do vzduchu! Chtěl se tak zbavit protestantského krále Jakuba I. Stuarta.
Spiklenec Fawkes byl naštěstí odhalen a poté popraven.

Alžbětina věž

Nikdo této věži neřekne jinak než Big Ben. Až do roku 2012 se jmenovala Hodinová věž. Britové ji ale překřtili na Alžbětinu, na počest 60. výročí vlády královny Alžběty II.
Na této věži je umístěn 3. největší zvon v Británii - Big Ben. Téměř nikdo už netuší jak ke svému jménu přišel. Někdo tvrdí, že se jmenuje po hlavním staviteli věže Siru Benjaminu Hallovi. Jiní zase říkají, že je pojmenován po šampionovi těžké váhy Benjaminu Cauntovi. Kdo ví?
Zvon váží 13,8 tuny a původně byl naladěn v tónině E dur. Jenže příliš těžké srdce způsobilo prasklinu. Ta se sice zalepila, ale od té doby není e zcela čisté. Proto každý Brit pozná charakteristické odbíjení Big Benu.
Říká se, že hodiny na Alžbětině věži jsou neomylné. Fungují už od roku 1854! Zkonstruoval je Sir Edmund Beckett. Ten myslel i na to, aby stroj hodin odolával divokému londýnskému počasí a uzavřel ho do kvalitní ocelové skříně.
Přesto se někdy stane, že ručičky zpomalí mráz a sníh.

(Zdroje obrázků: Westminster palace, Guy Fawkes, Big Ben)
M.

Výbušné dějiny ohňostroje

5. ledna 2017 v 16:03 | M. |  Autorovy dodatky
S malým zpožděním tu jsou slibované dějiny ohňostroje. Jen málo lidí si umí představit Silvestra bez něj. Jak jste na tom vy?
Praha utratí za ohňostroj přes milion a Brno půl milionu korun. Nejdražší v Kuvajtu v roce 2012 stál 304 milionů korun!!! Přesto to však nemá na francouzského krále Ludvíka XV., který nechal na svatbu vnuka s Marií Antoinettou uspořádat ohňostroj za 600 000 livrů - našich 400 milionů!

Počatek ohňostroje

Možná víte, že s ohňostrojem si lidstvo seznámilo již před 2 000 lety, ve starověké Číně.
Legenda praví, že dávný čínský kuchař vařil na ohni jídlo, když vtom mu do něj upadly kusy ledky a síry, používané k lékařským účelům. A hned potom byl první ohňostroj na světě!
Je to však jen pověst, protože ve skutečnosti se Číňané k objevení střelného prachu dostali náhodou. Dlouho jeho objev tajili a jen málokdo věděl jak se vyrábí.
Teprve ve 13. století je napadlo ho použít ve válečnictví. Bránili se tak proti Mongolům. Sice neúspěšně, ale své nepřátele alespoň zastrašili. Ve stejném století se střelný prach dostal do Evropy. Prý ho do Itálie přivezl cestovatel Marco Polo.
Brzy nebyl žádný královský dvůr, který by nechtěl mít tento skvělý vynález. Měl ho anglický král Jindřich VIII. a jeho žena Anna Boleynová. Samozřejmě i na Pražském hradě se bouchalo v 16. století za Rudolfa II. Zahanbit se nechtěli ani šlechtici.
Dříve ohňostroje nelétaly tak vysoko do vzduchu, ale byly doprovázeny divadlem a konaly se blízko vodní plochy, aby tak jejich krása ještě více vynikla.
Čínský objev se zanedlouho objevil i v Americe a rozšířil se po celém světě!

Strašpytel Rudolf

Za Rudolfa II. Habsburského se pořádalo snad nejvíce ohňostrojů. Sám císař je však neměl rád. Vadil mu hluk a bál se požáru, který by mohl v Praze způsobit.
Jeho dvorní malíř z Itálie, Guiseppe Arcimboldo, byl hlavním strůjcem světelných show ve městě.

Občas se nedaří

Skladatel Georg Friedrich Händel složil v roce 1749 pro anglického krále Jiřího II. Hudbu k ohňostroji. Hudba se vydařila, ale při premiéře v Green Park byla mlha a navíc shořela jedna z dekorací - replika dórského chrámu. Někdy to prostě nevyjde!(Zdroje obrázků: Ohňostroj , Rudolf II. , G. F. Händel)
M.

Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!