Duben 2017

Titanic aneb potopení nepotopitelné lodi

13. dubna 2017 v 22:46 | M. |  Perličky z historie
Více než před sto lety, dne 15. dubna 1912, se odehrála jedna z nejtragičtějších událostí v historii lidstva. Při plavbě do New Yorku narazil d ledovce velký železný kolos a o necelé tři hodiny později klesl na dno Atlantského oceánu.
Zvu Vás na malý výlet! Mám tu pro Vás lístek na Titanic! Plavba je samozřejmě v první třídě a riziko je nulové!

Je 10. dubna 1912 11:45. Řidič Vašeho auta právě zastavil uprostřed davu lidí. Snad celý Southampton se přišel podívat! Vystoupíte hned, co se otevřou dveře od auta. Okamžitě zůstanete hledět na tu největší loď jakou jste kdy v životě viděli. Na zádi se jí leskne zlatý nápis Titanic. Řeknete sluhovi, aby vzal kufry a razíte si cestu skrz dav k nástupnímu můstku. "Vítejte na Titanicu!" přeje vám zaměstnanec, který právě převzal váš palubní lístek. O vyplutí se už ale nezajímáte, protože se věnujte své úžasné kajutě, za kterou jste zaplatili 870 liber (dnešních 1,9 milionu korun) a trávíte zde čas až do večera, kdy loď zastavuje ve francouzském přístavu Cherbourg. Moc se nezajímáte o těch 274 cestujících, kteří nastoupili. Cítíte se totiž unaveně. Služebnictvo vás tedy po honosné večeři dovede do postele s nebesy.
Další den loď opět zastavila,tentokrát v Qeenstownu, kde se opět doplnilo pár lidí. Vás už ale zajímá oběd s panem J. Ismayem, ředitelem společnosti White Star Line, která tohoto obra vlastní. Má se dostavit i hlavní konstruktér lodi Thomas Andrews. Pan Andrews vypravuje o tom, jak těžce pracovalo 15 000 dělníků na stavbě Titanicu v loděnici v Belfastu. Také se zmiňuje o bezpečnosti a rychlosti parníku. Pan Ismay se naparuje a mluví o 9 palubách, 29 kotlech a jejich síle 46 000 koňských sil. Nezapomíná ani na tři velké lodní šrouby.
Po obědě jdete do salonu a užíváte si pokojnou plavbu.
Je 13. dubna. Pozval vás sám kapitán Edward John Smith na procházku po lodi. Ukazuje vám 24 metrů vysoké kormidlo a také vám sděluje, že mělo dnes proběhnout cvičení na funkčnost záchranných člunů, ale zdálo se mu zbytečné a zrušil ho. Ujišťuje vás, že si nemusíte dělat starosti. Vrtá vám však hlavou proč je tu tak málo člunů. Následující den probíhá klidně a vy si spokojeně popíjíte své brandy. Nechce se vám jít spát, tak si ještě do noci čtete. Najednou se začnou stěny vaší kajuty otřásat. Všechno se klepe, jako při zemětřesení. Hodiny ukazují 23:40. Máte strach vyjít ven na uličku. Pět minut po půlnoci vám do pokoje vtrhne muž a říká, že si musíte obléct záchrannou vestu a jít ven na palubu. Doporučuje vám si na sebe vzít teplé oblečení, protože venku je chladno. Začínáte být opravdu vystrašení a tak děláte, co říká. Vaši spolucestující jsou stejně zmatení jako vy. Někteří se ale jen rozčíleně či rozespale rozčilují. Venku hraje hudba. Vše vypadá v pořádku, ale jakmile spatříte příď Titanicu pod vodou, je vám jasné, že loď se potápí. Zrychluje se vám tep a od úst se vám line kouř. Jako omámení stojíte a ani se nehnete, dokud vás člen posádky neposadí do jednoho z člunů. Ten začíná okamžitě odplouvat od potápějícího se obra. Všichni se totiž bojí víru, který by je mohl převrátit. Z bezpečné vzdálenosti a s hrůzou v očích pozorujete tu strašlivou zkázu. Na dohled není žádná pomoc a dokonce ani světlice nepomáhají. V 2:20 slavný Titanic zamířil ke dnu a stovky lidí zůstává křičet o pomoc na hladině. Ve čtyři hodiny ráno, když se všichni klepou zimou a křik utichl, se objevuje záchrana v podobě lodí Carpathia. 710 lidí spolu s vámi naloží a doveze do New Yorku. Uvědomíte si, jak veliké štěstí jste měli, ale v hloubi duši víte, že na tuto událost už nikdy nezapomenete!

Titanic v kostce

Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!