Srpen 2017

Soluň - živé město - 1. část

30. srpna 2017 v 16:16 | M. |  Moje cestopisy
Tentokrát bych se s Vámi rád podělil o svou návštěvu řeckého velkoměsta Soluně (Thessaloniki). Co Vás čeká? Začneme starodávným opevněním města, vydáme se po římských a byzantských památkách, porozhlédneme se po světoznámém tržišti, navštívíme Alexandra Velikého a nebude chybět ani Bílá věž, dominanta Soluně! Pojďme na to!
(Pozn. Za fotky se omlouvám, ale měli jsme na focení jen telefon. Prosím hodnoťte to, co na fotkách je, ne to, jak vypadají...;))

Na výlet do Soluně jsme vyrazili z naší stálé destinace Sarti, která se nachází na prostředním prstu Chalkidiki, Sitoniji.
Byli jsme tam s cestovkou, co nám dala na výběr z několika výletů. Soluň u nás vyhrála.
Společnost v dvoupatrovém autobuse nám dělalo spoustu cizinců, především Maďaři. Dvouhodinovou cestu nám vyplnila paní průvodkyně výkladem o historii Soluně v maďarštině, tak dokonale, že nepustila ke slovu žádné další průvodce, včetně naší... Povedený začátek, nemyslíte?
(Sarti)

George R. R. Martin - Píseň ledu a ohně: Hra o trůny

7. srpna 2017 v 11:13 | M. |  Knihomolův koutek
Je to asi rok a půl, co jsem propadl seriálu Hra o trůny. (Možná jste si už všimli v těchto dvou článcích tady a tady.) Tentokrát se ale nebudeme bavit o seriálu. Dnešní téma je totiž jeho knižní předloha - Píseň ledu a ohně. První díl tohoto eposu jsem nedávno dočetl.

Myslím si, že je velice těžké popsat děj Hry o trůny. Především někomu, kdo o ní v životě nic neslyšel. Přesto se o to teď pokusím!
Celý příběh se odehrává ve smyšlených zemích - Západozemí (Sedm království) a Essos. V Západozemí žije spoustu vážených rodů pod vládou krále Roberta Baratheona. Ústřední rod, od kterého se celý příběh odvýjí, Starkové, sídlí daleko na Severu.
Děj začíná tím, že král Robert vyjede na Sever, aby pověřil svého starého přítele, Eddarda Starka (hlavu rodu Starků), úřadem Pobočníka krále. To je považováno za velkou čest, ale pro Eddarda je to spíše prokletí. Každý člen jeho rodiny, jenž se kdy vypravil na jih, zemřel... Přesto musí svého krále uposlechnout. Tak je Strážce Severu Stark vtažen do intrik hlavního města a celá jeho rodina s ním. Ke všemu ještě za mořem v Essosu dospěl syn krále, kterého Robert Baratheon kdysi svrhl. Hlavní nebezpečí však čeká daleko v severních krajinách. Šikují se tam armády nemrtvých, kteří chtějí zničit všechen život!
- Tak nějak po dějové stránce. Zestručnil a zjednodušil jsem vše, jak jen to šlo, tak doufám, že je to trochu srozumitelné.

Hodnocení 9/10

Mám-li být upřímný. To, že jsem viděl nejdříve seriál určitě ovlivnilo můj názor na knihu. Netuším, zda by se mi líbila o něco víc či míň, ale vůbec bych o ní nevěděl nebýt seriálu. A to kniha vyšla už v roce 1996 (u nás v roce 2000), zatímco zfilmovaná verze až v roce 2011!
Naštěstí mi nevadí pokud vidím nejdříve film a až pak čtu knihu. (Což určitě mnohým z Vás vadí, že?)
Tak se na to vrhneme! Pro začátek se nenechte odradit tloušťkou knihy. Sice je to pěkný pořízek, ale nechat jí ležet jen kvůli tomu by mohla být velká chyba!
Už v první kapitole jste vtaženi do velmi promyšleného světa, kterému ale nemusíte ze začátku vůbec rozumět. Všechny ty postavy a historie dají opravdu zabrat. A to i televizním divákům. (Mimochodem, historie popsaná v knize, se samostatně vyučuje na Harvardské univerzitě!!!) Já Vám doporučuji sáhnout po mapě a přečíst si dodatky na konci knihy. Jistě to nebude k zahození. Využít můžete mou mapu na konci článku, kterou jsem pro Vás nakreslil. (Protože Vás mám prostě rád!)
Jakmile tedy do děje trochu proniknete, máte po problémech. I tak za to strhávám bod dolů.
Kapitoly jsou pojmenovány podle postav. Vše vidíte z jejich prespektivy a máte tak možnost vcítit se do jejich pocitů. Spisovatel k tomu ani nepotřeboval použít ich-formu.
Moc se mi líbilo, jak je všechno nejisté a hlavně napínavé. Hra o trůny je hodna svého jména. Nikdo si nemůže být jistý svým životem! O to je děj realističtější a uvěřitelnější. Žádný slaďák s happy endem nemůžete očekávat! Zkrátka perfektní středověk! I když jsem děj předem znal, byl jsem do poslední chvíle napnutý, jako gumička od praku!
Tak to shrňme: Příběh je opravdu poutavý a do detailů promyšlený. Autorovi vzdávám hlubokou poklonu! Strašně se těším až budu mít v ruce ke čtení další díl!
Nádherných 9/10 pro Hru o trůny! Doporučuji, doporučuji a doporučuji!!!!

Orientační mapa Západozemí

Na mapě jsou vyznačeny nejdůležitější rody Západozemí s jejich sídly. V kroužku jsou hlavní dějiště. Během čtení stačí jen nahlédnout!Portál Srovname.cz Vám poradí, kde koupíte knihu HRA O TRŮNY nejlevněji!


Pokud nechcete prošvihnout moje nové články, budu moc rád když mě budete sledovat i na Facebooku!
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!