Září 2017

Hele Houba!!!

9. září 2017 v 13:20 | M. |  Autorovy dodatky
Houbaření patří k mým oblíbeným činnostem. Obzvláště v tuto roční dobu, kdy rostou jako vzteklý! Většinou mi jde jen o to něco najít, jenže někdy je hub tolik, že už jde o to najít trochu od každého (nebo nám známého) druhu. Houby sice na talíři nemůžu vystát, ale miluju ten pocit být v lese s košíkem v ruce. Nikde nikdo. Pryč od všeho ruchu města.
Poslední dobou jsme doma často diskutovali o tom, jak rychle vlastně houby rostou, v jakou dobu...a tak dále. Zkrátka spoustu záludných otázek. Rozhodl jsem se tedy odpovědi na své otázky dohledat na internetu. Vyzkoušíme, co strýček Googlu zvládne!
Rozhodně se pojďte přidat, neboť odpovědi stojí za to!


Jak (rychle) rostou houby?

První otázka na mém seznamu. Nejdříve na mě vyskakuje, že hodně záleží na druhu houby a na podmínkách. Chceme-li si odpovědět, musíme předpokládat vlhko až se z lesů kouři. To jsou totiž ideální podmínky. Takový hřib pak vyroste plus mínus za deset dní. Tento "pravák" je ale téměř po celou dobu růstu schovaný pod zemí. Proto se nám může stát, že tam, kde jsme včera nic nenašli, zítra najdeme krásného hříbečka! A to je potom panečku euforie! Hřib je zkrátka sen každého houbaře!
Mýtus: Říká se, že houby nejvíce rostou od novu do úplňku. Tohle mě hodně zajímalo. K mému velkému zklamání jsem však objevil tak 50% článků, které to vyvracejí a 50% článků, co to potvrzují. Musíme si asi odpovědět sami. Co myslíte vy? Něco na tom určitě bude...

Kdy rostou houby?

Tak na tohle jsem objevil celkem všeobecnou odpověď. "Nějakou tu houbu najdete vždycky" (I když já bych nikdy houbu, kterou neznám nesebral.), ale obecně platí, že od března do září, rostou nejhojněji.
Mýtus: Nejvíce rostou po ránu. To je tvrzení spousty houbařů, ale je to pouze mýtus. Houby rostou celý den. Za sebe ale říkám: "Když jdete na houby ráno, najdete více hub než lidí." A platí to i opačně.

Mýtus vs. Pravda

Mám tu dalších několik lidových tvrzení, co si chci ověřit. Schválně se vyzkoušejte, jestli jste vše věděli.

1. Nesbírat houby do igelitky
- Toto je pravda. Houby se v igelitce zapaří a začnou se v nich kazit bílkoviny. Prakticky se vám zkazí jako maso, co jste neuložili do ledničky nebo do mrazáku.

2. Slimáci a červi žerou jen jedlé
- Rozhodně a stoprocentně MÝTUS!!! Řídit se podle něj by pro vás mohlo být osudové! Na slimáky a červi působí jed jinak než na nás.

3. Spodek nožičky odříznout a vrátit do země
- Mýtus. Přiznám se. Toto je pro mne celkem zásadní zjištění. Kamarád Google tvrdí, jak moc tím podhoubí ještě uškodíte! Takže pro příště: Hezky vyloupnout s celou nožičkou. Zvyšujete tak šanci pro růst nových hub.

Tady bude asi nejvhodnější chvíle mé bádání ukončit. Do lesa se už můžu vrátit se zodpovězenými otázkami.
Snad jsem předal něco nového i Vám! Určitě mi do komentářů napište, jak jste uspěli u odhalování mýtůa nezapomeňte mi také napsat, jak se Vám článek líbil.
Zatím se mějte a zase příště, ahoj!

Sledujte mě i na Facebooku!
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!