Říjen 2017

Rick Riordan - Apollónův pád: Utajené Orákulum

5. října 2017 v 19:21 | M. |  Knihomolův koutek
V recenzi na Bohové Olympu: Krev polobohů jsem vám slíbil, že se brzy vrhnu na pokračování. Dobře...chápu...brzy to nebylo, ale někdy lepší než nikdy. Pusťme se do toho!

Rick Riordan nám doposud naservíroval dvě série ze světa řecké mytologie. Člověka by napadlo, že už ze sebe vymáčkl všechno, co měl, ale Apollónův pád nám ukazuje opak. Příběh je opět pěkně nabitý!
Bůh Apollón se neshodl se svým otcem, vládcem bohů, Diem. Ten se rozhodl potrestat ho smrtelností a svrhnout z Olympu. Z boha lukostřelby, léčitelství, hudby, poezie a já nevím čeho všeho ještě, se stal obyčejný puberťák se jménem Lester Papadopoulos (Uff! Bylo těžké to napsat!)
Apollón má tak velké potíže, protože hromada nestvůr ho nenávidí a teď mají dokonalou příležitost ho i zabít! Existuje jediné místo, kde by mohl být v bezpečí. A to nikde jinde než v našem dobře známém Táboře polokrevných. Všechny problémy ale teprve začínají. Nestvůrný had Pýthón obsadil Delfy a Orákulum přestalo polobohům proroctví, která jsou pro ně nesmírně důležitá. Apollón musí najít jiná starobylá Orákula, aby získal šanci pro boj s Pýthónem...


Hodnocení 7/10

Když jsem o knize poprvé uslyšel napadlo mě, jestli už to autor s těmi pokračováními nepřehání. A má odpověď po přečtení je NE! Je vidět, že nám má Riordan stále co nabídnout. Hlavní důvod proč u mě měla knížka úspěch je změna hlavního hrdiny (respektive hlavních hrdinů). Percyho mám sice moc rád, ale nemůže přece být neustále ve středu dění. Apollón, jakožto bývalý bůh, je strašně namyšlený, pyšný a často skutečně "nanervyjdoucí". V prvních kapitolách neslyšíte nic jiného než jak je dokonalý. Tedy jak alespoň byl! "Chudáček" je svržený a ublížený bůh, nemá žádné ze svých bývalých schopností a představte si, že má k tomu všemu i AKNÉ!!! Stručně řečeno hrůza! (Upřímně doufám, že jste tam tu ironii poznali.)
Díky událostem v příběhu se nám ale přímo "před očima" mění. To bylo zajímavé sledovat. Průběžně začíná být snesitelný a prochází takovou "změnou charakteru". Sice se stále chválí jaké krásné přirovnání nebo slovo použil (tady si asi autor honil své ego), ale to už je zkrátka on.
Kdo by to byl řekl, že si ho ještě ke konci oblíbím!
Děj se mi prozatím zdá promyšlený, takže nejde o žádný chabý pokus na úspěchy dvou předchozích sérií. Snad to takto zůstane i nadále. Celkově beru "Utajené Orákulum" jako slibný rozjezd pro nadcházející díly. Jistě máme našlápnuto na velké dobrodružství, u kterého si odpočinete a odreagujete se. Klepu se nedočkavostí!
Proč jsem srazil tři body vám úplně přesně popsat nemohu. Bude muset stačit vysvětlení, že pocitově to bylo malinko níže než Krev polobohů. Té jsem dal osmičku. Taky bych si rád nechal nějakou rezervu na pokračování. Takže asi tak.
Pěkných 7/10. Jestli někdo váháte a třeba si říkáte, že už to nebude ono, tak ode mě je to palec nahoru! Dejte tomu ještě šanci!

Srovname.cz Vám poradí, kde koupíte knihu Apollónův pád: Utajené Orákulum nejlevněji!

+ Záhadné skloňování

Jistě všichni dobře víte, že "Zeus" je v druhém pádě "Dia", atd. V knize jsem se ale setkal i s dalšími skloňováními. Začal jsem se po tom pídit a zjistil jsem, že v tomhle má internet dost velkou mezeru. Nikde jsem totiž nenalezl přesvědčivou odpověď na mé otázky. (Vlastně otázku.)
Rheia, vládkyně Titánů, je onen brouk v mojí hlavě. Jak se správně skloňuje? Poradíte???

Rheia
2. pád Rheie - tento pád byl použit v knize. Jak ale dál?
3. pád Rhei?
4. pád ...?
5. pád ...Rheio?
6. pád ...Rhei?
7 pád ...Rheiou?

Zajímavé skloňování jiných jmen:

Mars - římský bůh války (řecká podoba: Áres)
2. pád: Marta - neskloňuje se Marsu (jako planeta) ani Marse.
3. pád: Martovi
atd...

Jupiter - římský vládce bohů (řecká podoba: Zeus)
Mohli byste skloňovat klasicky:
2. pád: Jupitera
atd...
Nebo byste mohli použít starší skloňování:
2. pád: Jova
3. pád: Jovovi
4. pád: Jova
5. pád: Jove!
atd...

Znáte nějaké další zajímavé jméno ke skloňování? Napište mi!

P.S. Všimli jste si kolik jsem dnes použil uvozovek? To asi bude nový rekord! :D
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!