Listopad 2017

Třetí Thor: Přichází Ragnarok!

28. listopadu 2017 v 18:19 | M. |  Filmy a seriály
Thor: Ragnarok už má sice svou premieru za sebou, ale to neznamená, že ho už v kině nestihnete. Jako dobrodružná komedie Vás film určitě potěší. Já ale přesto pár výtek pro tuhle marvelovku mám.


Pro začátek se zorientujeme. Minulý díl, který běžel v kinech v roce 2013, skončil poměrně dost napjatě. Na asgardském trůnu, kde má pevnou a spravedlivou rukou vládnout Všeotec Ódin, se usadil jeho proradný syn a Thorův bratr Loki. Pro pokračování tedy bylo našlápnuto dobře. Bohužel však musím říct, že už začátek mě zklamal. Thorovi totiž chybí vážnost, kterou měl. Neříkám, že Temný svět byl absolutně bez špetky humoru, ale oproti němu se mi zdá Ragnarok jako parodie. Zkráceně: změna režiséra je velmi znatelná. Pro někoho obrat k lepšímu, pro někoho ne. Jakmile jsem se ale nadobro odpoutal od dvojky a jakmile na scénu nastoupila bravurní Cate Blanchett (Hela), začal jsem si film užívat! Potěšila mě i přítomnost Benedicta Cumberbatche (Doctor Strange) nebo Karla Urbana (Skurge) - znáte např. z Pána prstenů jako Éomera. Malinko jsem postrádal absenci Natalie Portman (Jane) s její skvělou stážistkou. Chyběl mi i výstřední profesor Eric Selvig (Stellan Skarsgard). Ale hlavně - Vysvětlení toho, že už v ději Jane nefiguruje, bylo: Pár se rozešel...Ale no tak páni tvůrci! Jistě máte na víc!
Nakonec jsem přijal i Hulka, který podle mě nemá ve snímku Thor nic dělat. (Propojenost všech marvelovek už začíná být otravná! Jen Doctor Strange tvoří malou vyjímku.) Závěr je následující: Zapomeňte všechno, co víte o severské mytologii, a na to, že jste kdy viděli předchozí díly, a myslím, že se Vám Ragnarok bude líbit! (I když je "Ragnarok".)

Hodnocení

+ herecké obsazení (Cate Blanchett, Karl Urban)
+ děj má spád
+ objevil se i Doctor Strange alias Benedict Cumberbatch!!! (Což je malé a velmi neobjektivní plus.)
- provázanost marvelovek (viz. Hulk)
- změna režiséra
- chybí Jane Foster a postavy, které jsou s ní spjaté
Celkové hodnocení - 7/10

Cate Blanchett o své postavě

Všichni hodně mluvili o tom, že je Hela první ženská záporná postava od Marvelu. Cítila jste nějaký nátlak při jejím zosobňování?

Cítíte nátlak jakmile pomyslíte na to, že tohle je jediný snímek, který budou ženy mít, což je směšné. Je tu obrovská ženská fanouškovská základna, a protože máte vlastní dceru, chcete aby takové (ženské záporné postavy) poznali, protože jsou na stejném konci spektra jako hrdinové. Marvel ale velmi brzy ohlásil ženskou postavu Captain Marvel. Tohle je úžasné! Je to začátek valení kamene, který shromáždí hodně ženského mechu...Ach bože, to je strašná představa! (smích)
Takže necítila jsem nátlak. Byla jsem moc nadšená...

(Úryvek z rozhovoru s Cate Blanchett jsem pro Vás volně přeložil z této stránky.)

Ještě jste neviděli trailer? Podívejte se hned a tady:(Zdroje obrázků jsou k nalezení zde a zde.)

Děkuji Vám za přečtení této krátké recenze. Rád si přečtu i Váše názory, takže nezapomeňte okomentovat!
A nakonec malá pozvánka. Zítra totiž vychází na blogu portálu Srovname.cz - Levou zadní, můj článek, kde Vám odhalím ta nejlepší tajemství úspěchu slavných spisovatelů. Tak se stavte!


Soluň - živé město - 2. část

9. listopadu 2017 v 18:27 | M. |  Moje cestopisy
Stále se držíme moře. Jdeme podél něho, ale po nějaké době vyrazíme zpět do města. Mapa, kterou máme, nám říká, že ulice Tsimiski je blízko. A je to pravda. Opravdu ji konečně nacházíme. Podle letáčku to má být "obchodní ulice". Chceme to tu prozkoumat a zjistit jestli je to skutečně tak!


Bazilika sv. Petra - vatikánský skvost

3. listopadu 2017 v 15:33 | M. |  Napříč světěm
Stát Vatikán, v Římě, je sice malý, ale za to v sobě skrývá spoustu pamětihodností. A asi nejznámější z nich se jmenuje Bazilika sv. Petra. Tento obrovský chrám boží se začal stavět už v roce 1505, ale dokončen byl až v roce 1629, kdy ho vysvětil papež Urban VIII. !


Svatý Petr

Na místě dnešní Baziliky však už dříve stávala malá kaple. Zasvěcena byla jednomu z apoštolů, svatému Petrovi. Ten žil v 1. století n. l. v Římě, v době, kdy vládl císař Nero. Zemřel na kříži jako mučedník. Ona kaple vyrostla na místě jeho hrobu.
První křesťanský císař Konstantin ji ale ve 4. století nechal zbourat a na jejím místě postavil honosnou baziliku. Vedle ní potom vyrostl papežský palác. To však stále ještě nebyla ta bazilika, kterou dnes známe. Proč? V roce 1309 se totiž papež přestěhoval do francouzského Avignonu. Při návratu zpět do Vatikánu roku 1379 tu papež vedle svého paláce našel jen polorozpadlý kostel. A tak se začala stavět TA Bazilika, která stojí dodnes. Několikrát se za tu dlouhou dobu výstavby změnili i vedoucí architekti. Jako byl například Rafael Santi nebo Michelangelo Buonarotti!


Co stojí před bazilikou?

Hloupá otázka... Co jiného než slavné Náměstí sv. Petra! Vzniklo v 17. století a jeho současnou podobu má na svědomí známý architekt Gian Lorenzo Bernini. Kolonáda z obou stran symbolizuje náručí církve vítající příchozí. Tyto paže dokáží přivítat až 400 tisíc lidí najednou. V samotném středu náměstí stojí egyptský obelisk starý více jak 4 400 let! Do Říma ho dal přivézt císař Caligula. Na náměstí chodí věřící poslouchat papežova kázání!


Dechberoucí interiér

Na výzdobě interiéru baziliky se podíleli největší italští umělci renesance. Největší pozornost často přitahuje bronzem zdobený baldachýn, který stojí nad hrobem sv. Petra. Vytvořil ho již zmíněný Bernini. Proto se mu také říká Berniniho baldachýn.
Onen hrob sv. Petra byste našli v podzemní kapli. Pohřbeni tam jsou i další papežové, kardinálové, panovníci a mučedníci.


Bazilika v číselných údajích

Výška: 138 m
Šířka: 150 m
Průměr kupole: 42, 6 m - největší v Evropě!
Plocha: 23 000 metrů čtverečních!
Kapacita: 60 000 lidí

Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!