Listopad 2017

Soluň - živé město - 2. část

9. listopadu 2017 v 18:27 | M. |  Moje cestopisy
Stále se držíme moře. Jdeme podél něho, ale po nějaké době vyrazíme zpět do města. Mapa, kterou máme, nám říká, že ulice Tsimiski je blízko. A je to pravda. Opravdu ji konečně nacházíme. Podle letáčku to má být "obchodní ulice". Chceme to tu prozkoumat a zjistit jestli je to skutečně tak!


Bazilika sv. Petra - vatikánský skvost

3. listopadu 2017 v 15:33 | M. |  Napříč světěm
Stát Vatikán, v Římě, je sice malý, ale za to v sobě skrývá spoustu pamětihodností. A asi nejznámější z nich se jmenuje Bazilika sv. Petra. Tento obrovský chrám boží se začal stavět už v roce 1505, ale dokončen byl až v roce 1629, kdy ho vysvětil papež Urban VIII. !


Svatý Petr

Na místě dnešní Baziliky však už dříve stávala malá kaple. Zasvěcena byla jednomu z apoštolů, svatému Petrovi. Ten žil v 1. století n. l. v Římě, v době, kdy vládl císař Nero. Zemřel na kříži jako mučedník. Ona kaple vyrostla na místě jeho hrobu.
První křesťanský císař Konstantin ji ale ve 4. století nechal zbourat a na jejím místě postavil honosnou baziliku. Vedle ní potom vyrostl papežský palác. To však stále ještě nebyla ta bazilika, kterou dnes známe. Proč? V roce 1309 se totiž papež přestěhoval do francouzského Avignonu. Při návratu zpět do Vatikánu roku 1379 tu papež vedle svého paláce našel jen polorozpadlý kostel. A tak se začala stavět TA Bazilika, která stojí dodnes. Několikrát se za tu dlouhou dobu výstavby změnili i vedoucí architekti. Jako byl například Rafael Santi nebo Michelangelo Buonarotti!


Co stojí před bazilikou?

Hloupá otázka... Co jiného než slavné Náměstí sv. Petra! Vzniklo v 17. století a jeho současnou podobu má na svědomí známý architekt Gian Lorenzo Bernini. Kolonáda z obou stran symbolizuje náručí církve vítající příchozí. Tyto paže dokáží přivítat až 400 tisíc lidí najednou. V samotném středu náměstí stojí egyptský obelisk starý více jak 4 400 let! Do Říma ho dal přivézt císař Caligula. Na náměstí chodí věřící poslouchat papežova kázání!


Dechberoucí interiér

Na výzdobě interiéru baziliky se podíleli největší italští umělci renesance. Největší pozornost často přitahuje bronzem zdobený baldachýn, který stojí nad hrobem sv. Petra. Vytvořil ho již zmíněný Bernini. Proto se mu také říká Berniniho baldachýn.
Onen hrob sv. Petra byste našli v podzemní kapli. Pohřbeni tam jsou i další papežové, kardinálové, panovníci a mučedníci.


Bazilika v číselných údajích

Výška: 138 m
Šířka: 150 m
Průměr kupole: 42, 6 m - největší v Evropě!
Plocha: 23 000 metrů čtverečních!
Kapacita: 60 000 lidí

Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!