Leden 2018

Christy Raedeke - Mayské proroctví: Zápas o osud lidstva

26. ledna 2018 v 19:40 | M. |  Knihomolův koutek
Někteří z vás, co mě tu trochu pravidelněji navštěvujete, jste si mohli všimnout, že jsem milovník fantasy literatury. V dnešní recenzi od ní však odbočíme a přesuneme se k mystice. Právě té je totiž kniha Mayské proroctví plná!

Celým příběhem vás bude provázet hlavní hrdinka Caity Mac Firelandová. Tato třináctiletá dívka se nedávno odstěhovala ze San Francisca na ostrov Huracan ve Skotsku. Její rodiče tam zdědili prastarý hrad Breidablik. Zvědavá Caity brzy objevuje tajnou místnost ve svém pokoji, která má na stěnách vyryté spirálovité ornamenty. Caity už od malička fascinovala mystika, a tak ihned začne značky zkoumat. To ale ještě neví, že je to starý mayský kalendář, který jí obrátí život vzhůru nohama!


Hodnocení 3/10

Upřímně - přečíst tuhle knihu mi dalo hodně zabrat. Trvalo mi to asi čtyři roky, protože když už jsem ji měl rozečtenou, tak jsem ji následně zase odložil. To se opakovalo několikrát po sobě! Tak jak se mi nakonec podařilo tuhle celkem hubenou knížku přečíst? Měl jsem dlouho chvíli v autobuse cestou do Řecka (viz. Soluňský cestopis). Tam bych tenkrát dokázal přečíst i podrobný popis vzestupu a pádu Římské říše.
Tohle všechno už asi samo za sebe říká, že mě knížka nebavila. To se mi moc často nestává, a proto vám chci v několika bodech vysvětlit, co mou nudu způsobilo.
1. Rychlý rozjezd, pomalé pokračování
Hlavní hrdinka na začátku docela barvitě popisuje svůj dosavadní příběh a celkově to celé vypadá na děj, který bude mít spád. Ten ale nepřišel.
2. Žádná akce
Chápu, že asi nemůžu u všeho čekat nějaké super akce, ve kterých hrdinové bojují na smrt, honí se za nepřítelem a u toho všeho řvou! Ale něco jiného, než podrobný popis snídaně, posílání e-mailů a ukládání se k spánku, bych ocenil.
3. Slabá zápletka
Celou dobu jsem si říkal: "Teď to přijde! Teď nastane ten zlom!" Jenže ono nic. Zápletku jsem naivně čekal mnohem lepší. Tato mi nepřišla ani nijak překvapující, natož ohromující!

Podtrženo, sečteno - nuda, nuda, nuda. (Už jsem jak Sherlock! - někteří pochopí.) Omlouvám se, ale skutečně mě na tomhle titulu téměř nic nenadchlo. Jediné, za co bych připsal body, je zajímavé rozlušťování mayských spirál. Ale ani to nebyla žádná sláva.
Dělám to nerad, ale bohužel víc dát nemůžu - 3/10 pro Mayské proroctví. Za sebe vám titul nedoporučuju, ale třeba si někdo chce udělat vlastní názor!

Portál Srovname.cz vám poradí, kde koupíte knihu Mayské proroctví: Zápas o osud lidstva nejlevněji!

P.S. Doma mám i pokračování. Možná se někdy dočkáte recenze, ale to bych musel zase někam daleko jet autobusem! :D

Teorie velkého třesku - chvilky plné zábavy

19. ledna 2018 v 20:07 | M. |  Filmy a seriály
Seriál Teorie velkého třesku naprosto zbožňuju! Koukám na něj téměř denně, a tak mě napadlo: Proč jsem tak skvělé sérii ještě nevěnoval článek? Myslím, že je čas to napravit!


Kdo by jen neznal seriál o partě fyziků, kteří jsou nadšení komiksoví fanoušci a klidně by dokázali strávit dny u počítačových her! Pokud je třeba zrovna vy neznáte, radím vám dobře, napravte to! Připravujete se o skvělou zábavu. Leonard, Sheldon i jejich krásná sousedka Penny se o ni umí postarat báječně. Na pomoc mají i astrofyzika Raje, inženýra Howarda, neurobioložku Amy a mikrobioložku Bernadette. A když se tahle sedmička dá do kupy to je teprve něco!

Věděli jste, že...

Abych tu jen nemluvil o tom, co každý fanoušek BBT už dávno ví, tak jsem pro vás vybral nejzajímavější fakta ze seriálu, o kterých jste možná netušili!
  • Herec, který hraje Sheldona Coopera, Jim Parsons, si text svého scénáře pamatuje díky fotografické paměti. Hned po dotočení scény všechno zase vymaže.
  • Všechny složité matematické rovnice, grafy, diagramy a odborné dialogy postav, ale i scénář, kontroluje profesor fyziky a astronomie David Saltzber.
  • Postavu Sheldona měl původně hrát představitel Leonarda Hofstadtera. Tomu ale sedla role Leonarda více, a tak se jí rozhodl zhostit.
  • Sheldon až do desátého dílu prví řady klepe normálně. Až v onom dílu začne klepat, tak jak to u něj všichni známe!
  • I když Sheldon miluje Star Trek, tak Jim Parsons ho nemá rád.
  • Johnny Galecki (Leonard) ve skutečnosti nenosí brýle. Proto při natáčení nosí brýle bez skel.
  • Mayim Bialik (Amy) má kořeny v bývalém Československu a Polsku. Taky získala titul Ph.D. v oblasti neurovědy - stejně jako Amy.
  • Melissa Rauch (Bernadette) má mimo kameru zcela normální hlas. Pisklavým hlasem napodobuje svoji matku. Když křičí na paní Wolovitzovou, kopíruje hlas svého otce.
  • Představitelé Penny a Leonarda spolu dva roky tajně chodili.
  • Pracovní název seriálu byl Penny, Lenny a Kenny.

Blíží se konec?

Tahle věta mě hodně děsí. Ale nikdy nic netrvá věčně...
V televizi momentálně běží už jedenáctá řada BBT. Potvrzená je i dvanáctá. O té se ale mluví jako o poslední. Naznačoval to Johnny Galecki (Leonard) v jednom ze svých rozhovorů. Říkáte si proč? Seriál má obrovskou úspěšnost, tak proč ho ukončit? Mnoho úspěšných sitcomů však skončilo stejně tak. Například Přátelé. Herci mají často problém s vytížeností. Kvůli stálé roli v seriálu jim totiž utíkají jiné herecké příležitosti.
!ALE: Konec oficiálně není oznámený! Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne! Můžeme jen doufat!

Mimochodem: Víte kolik herci vydělají za jednu epizodu? Mužské hlavní postavy + Kaley Cuoco (Penny) si vydělají milion dolarů (něco přes dvacet milionů Kč) za jeden díl! Představitelky Bernadette a Amy mají "jen" 200 tisíc dolarů (přes 4 miliony Kč) za díl! Jen pro představu - hlavní herci ze Hry o trůny dostali za jednu epizodu 7. série 27 milionů korun!


Hodnocení

+ Skvělý humor
+ Dialogy
+ Postavy (Sheldon a spol.)
CELKOVÉ HODNOCENÍ 10/10

Aktuálně Teorii vysílá Prima Cool, každý všední den od půl desáté, případně nové díly od osmi hodin v pondělí. Jestli si chcete zpříjemnit pracovní den, moc doporučuju!

A nakonec malá ochutnávka:


Co vy a Teorie velkého třesku?

(Zdroje obrázků: 1.;2.)

Příběh Richarda Lví srdce

12. ledna 2018 v 20:11 | M. |  Perličky z historie
Roku 1187 muslimové dobyli Jeruzalém. Papež zve všechny věřící do zbraně. Začíná 3. křížová výprava! Slavný král Richard I. laskavě souhlasil, že vám popíše její hlavní události ze svého pohledu! Nenechte si ujít jeho poutavé vyprávění!

Richard vs. Saladin

Filip II. August
Mé jméno je Richard I. a jsem anglický král. Byl jsem požádán, abych vám pověděl svůj životní příběh. Za chvíli však jdu se svými muži dobýt jeden místní hrad. Jmenuje se Chalus a je plný Francouzů! Tak rychle ať vám to stihnu všechno vylíčit!
Vše začalo hned po mé korunovaci, když jsem se vydal spolu s králem Francie, Filipem II. Augustem, a s císařem Svaté říše římské, Fridrichem II. Barbarossou, do Svaté země. Fridrich ale bohužel cestou zahynul při pokusu přebrodit řeku Salef. Jeho vojsko se po jeho smrti rozpadlo. Na Sicílii mne opustil i Filip. Zamiloval se totiž do mé sestry Joan. To jsem zásadně odmítal. Nemám ty francouzský zmetky ani trochu rád! Na Sicílii tehdy dorazila i moje matka Eleonora a vezla s sebou navarrskou princeznu - mou budoucí ženu Berengarii. Vzal jsem si ji na Kypru a odtud přeplul do Svaté země.
Téměř hned po mém příjezdu jsem slavil úspěch! Získal jsem přístavní město Akkon a pak se vydal na jih podle pobřeží. Bylo klíčové získat přístav Jaffa. Měli bychom volnou cestu až do Jeruzaléma. Jenže cestou nás napadl velitel těch
prokletých saracénských vojsk - Saladin. Měli byste vědět, že Saladina jsem jako nepřítele velmi ctil. Mnohokrát se mu podařilo mne přelstít, ale tenkrát u Arsufu jsem mu dal, co proto!!! Kéž byste to tak mohli vidět na vlastní oči! Pobili jsme všechny ty nekřesťanské krysy do jednoho! Byl to skvělý den!
Saladin
Následně jsem se několikrát pokusil s tím hadem vyjednávat, jenže on o to nestál. V létě roku 1192 jsem dobyl Jaffu a mohl se vydat do Jeruzaléma.
Saladinovi se ale podařilo na nás vyzrát! Vytasil taktiku spálené země. Každé město či vesnici mezi Jaffou a Jeruzalémem vypálil, jídlo odvezl a otrávil studny. Zkrátka se postaral, aby byla naše dvouměsíční cesta, co nejhorší. O to větší zklamání jsme pocítili, když jsme konečně dorazili k branám svatého města. Nedokázali bychom ho dobýt. A i kdyby se nám to zázrakem podařilo, neudrželi bychom jej. Byl jsem nucen poníženě odpochodovat zpět.
Měsíce bojů se vlekly hodně dlouho. Přepadávali jsme zásobní karavany, abychom Saladinovi uškodili. Jednou jsem se dokonce podruhé vydal k Jeruzalému, ale znovu se stáhl. Takto se to vleklo až do dne, kdy přišla zpráva z mé rodné země. Můj milovaný bratr Jan se mě pokoušel připravit o trůn! Rozzuřen jsem se vrátil do Akkonu a chystal se na cestu domů. Tam jsem se ale dozvěděl, že Saladin zaútočil na mnou získanou Jaffu. Nemohl
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!