Leden 2018

Teorie velkého třesku - chvilky plné zábavy

Pátek v 20:07 | M. |  Filmy a seriály
Seriál Teorie velkého třesku naprosto zbožňuju! Koukám na něj téměř denně, a tak mě napadlo: Proč jsem tak skvělé sérii ještě nevěnoval článek? Myslím, že je čas to napravit!


Kdo by jen neznal seriál o partě fyziků, kteří jsou nadšení komiksoví fanoušci a klidně by dokázali strávit dny u počítačových her! Pokud je třeba zrovna vy neznáte, radím vám dobře, napravte to! Připravujete se o skvělou zábavu. Leonard, Sheldon i jejich krásná sousedka Penny se o ni umí postarat báječně. Na pomoc mají i astrofyzika Raje, inženýra Howarda, neurobioložku Amy a mikrobioložku Bernadette. A když se tahle sedmička dá do kupy to je teprve něco!

Věděli jste, že...

Abych tu jen nemluvil o tom, co každý fanoušek BBT už dávno ví, tak jsem pro vás vybral nejzajímavější fakta ze seriálu, o kterých jste možná netušili!
 • Herec, který hraje Sheldona Coopera, Jim Parsons, si text svého scénáře pamatuje díky fotografické paměti. Hned po dotočení scény všechno zase vymaže.
 • Všechny složité matematické rovnice, grafy, diagramy a odborné dialogy postav, ale i scénář, kontroluje profesor fyziky a astronomie David Saltzber.
 • Postavu Sheldona měl původně hrát představitel Leonarda Hofstadtera. Tomu ale sedla role Leonarda více, a tak se jí rozhodl zhostit.
 • Sheldon až do desátého dílu prví řady klepe normálně. Až v onom dílu začne klepat, tak jak to u něj všichni známe!
 • I když Sheldon miluje Star Trek, tak Jim Parsons ho nemá rád.
 • Johnny Galecki (Leonard) ve skutečnosti nenosí brýle. Proto při natáčení nosí brýle bez skel.
 • Mayim Bialik (Amy) má kořeny v bývalém Československu a Polsku. Taky získala titul Ph.D. v oblasti neurovědy - stejně jako Amy.
 • Melissa Rauch (Bernadette) má mimo kameru zcela normální hlas. Pisklavým hlasem napodobuje svoji matku. Když křičí na paní Wolovitzovou, kopíruje hlas svého otce.
 • Představitelé Penny a Leonarda spolu dva roky tajně chodili.
 • Pracovní název seriálu byl Penny, Lenny a Kenny.

Blíží se konec?

Tahle věta mě hodně děsí. Ale nikdy nic netrvá věčně...
V televizi momentálně běží už jedenáctá řada BBT. Potvrzená je i dvanáctá. O té se ale mluví jako o poslední. Naznačoval to Johnny Galecki (Leonard) v jednom ze svých rozhovorů. Říkáte si proč? Seriál má obrovskou úspěšnost, tak proč ho ukončit? Mnoho úspěšných sitcomů však skončilo stejně tak. Například Přátelé. Herci mají často problém s vytížeností. Kvůli stálé roli v seriálu jim totiž utíkají jiné herecké příležitosti.
!ALE: Konec oficiálně není oznámený! Tak uvidíme, jak to nakonec dopadne! Můžeme jen doufat!

Mimochodem: Víte kolik herci vydělají za jednu epizodu? Mužské hlavní postavy + Kaley Cuoco (Penny) si vydělají milion dolarů (něco přes dvacet milionů Kč) za jeden díl! Představitelky Bernadette a Amy mají "jen" 200 tisíc dolarů (přes 4 miliony Kč) za díl! Jen pro představu - hlavní herci ze Hry o trůny dostali za jednu epizodu 7. série 27 milionů korun!


Hodnocení

+ Skvělý humor
+ Dialogy
+ Postavy (Sheldon a spol.)
CELKOVÉ HODNOCENÍ 10/10

Aktuálně Teorii vysílá Prima Cool, každý všední den od půl desáté, případně nové díly od osmi hodin v pondělí. Jestli si chcete zpříjemnit pracovní den, moc doporučuju!

A nakonec malá ochutnávka:


Co vy a Teorie velkého třesku?

(Zdroje obrázků: 1.;2.)

Příběh Richarda Lví srdce

12. ledna 2018 v 20:11 | M. |  Perličky z historie
Roku 1187 muslimové dobyli Jeruzalém. Papež zve všechny věřící do zbraně. Začíná 3. křížová výprava! Slavný král Richard I. laskavě souhlasil, že vám popíše její hlavní události ze svého pohledu! Nenechte si ujít jeho poutavé vyprávění!

Richard vs. Saladin

Filip II. August
Mé jméno je Richard I. a jsem anglický král. Byl jsem požádán, abych vám pověděl svůj životní příběh. Za chvíli však jdu se svými muži dobýt jeden místní hrad. Jmenuje se Chalus a je plný Francouzů! Tak rychle ať vám to stihnu všechno vylíčit!
Vše začalo hned po mé korunovaci, když jsem se vydal spolu s králem Francie, Filipem II. Augustem, a s císařem Svaté říše římské, Fridrichem II. Barbarossou, do Svaté země. Fridrich ale bohužel cestou zahynul při pokusu přebrodit řeku Salef. Jeho vojsko se po jeho smrti rozpadlo. Na Sicílii mne opustil i Filip. Zamiloval se totiž do mé sestry Joan. To jsem zásadně odmítal. Nemám ty francouzský zmetky ani trochu rád! Na Sicílii tehdy dorazila i moje matka Eleonora a vezla s sebou navarrskou princeznu - mou budoucí ženu Berengarii. Vzal jsem si ji na Kypru a odtud přeplul do Svaté země.
Téměř hned po mém příjezdu jsem slavil úspěch! Získal jsem přístavní město Akkon a pak se vydal na jih podle pobřeží. Bylo klíčové získat přístav Jaffa. Měli bychom volnou cestu až do Jeruzaléma. Jenže cestou nás napadl velitel těch
prokletých saracénských vojsk - Saladin. Měli byste vědět, že Saladina jsem jako nepřítele velmi ctil. Mnohokrát se mu podařilo mne přelstít, ale tenkrát u Arsufu jsem mu dal, co proto!!! Kéž byste to tak mohli vidět na vlastní oči! Pobili jsme všechny ty nekřesťanské krysy do jednoho! Byl to skvělý den!
Saladin
Následně jsem se několikrát pokusil s tím hadem vyjednávat, jenže on o to nestál. V létě roku 1192 jsem dobyl Jaffu a mohl se vydat do Jeruzaléma.
Saladinovi se ale podařilo na nás vyzrát! Vytasil taktiku spálené země. Každé město či vesnici mezi Jaffou a Jeruzalémem vypálil, jídlo odvezl a otrávil studny. Zkrátka se postaral, aby byla naše dvouměsíční cesta, co nejhorší. O to větší zklamání jsme pocítili, když jsme konečně dorazili k branám svatého města. Nedokázali bychom ho dobýt. A i kdyby se nám to zázrakem podařilo, neudrželi bychom jej. Byl jsem nucen poníženě odpochodovat zpět.
Měsíce bojů se vlekly hodně dlouho. Přepadávali jsme zásobní karavany, abychom Saladinovi uškodili. Jednou jsem se dokonce podruhé vydal k Jeruzalému, ale znovu se stáhl. Takto se to vleklo až do dne, kdy přišla zpráva z mé rodné země. Můj milovaný bratr Jan se mě pokoušel připravit o trůn! Rozzuřen jsem se vrátil do Akkonu a chystal se na cestu domů. Tam jsem se ale dozvěděl, že Saladin zaútočil na mnou získanou Jaffu. Nemohl jsem dopustit, aby byla Jaffa opět muslimská, a tak jsme se vrátili a porazili ho!
Po tomto slavném vítězství byla konečně stvrzena dohoda se saracény. Bylo to 2. září 1192. Pamatujte si toto datum, neboť jsem na něj hrdý! Nám bylo ponecháno pásmo u moře a muslimům zůstal Jeruzalém. Křesťanským poutníkům bylo dovoleno svobodně a bez úhony putovat k Božímu hrobu. Mé poslání bylo splněno! Vrátil jsem se do Anglie a byl znovu korunován.
Teď jsem ve válce znovu. Tentokrát s Francií! Omlouvám se, ale už budu muset jít. Bitvu nesmím promeškat! Ať vás Bůh opatruje!

Víte, že...

 • Přízvisko "Lví srdce" získal Richard až po smrti. Při balzamování jeho těla bylo totiž zjištěno, že má nadmíru velké srdce.
 • Pod velením krále Fridricha I. Barbarossy byl i oddíl Čechů. Většinou ho tvořili trestanci.
 • Po cestě domů si král Filip II. August vypíchl oko.
Křižáci se vzdávají saracénům

Richard I. Lví srdce v kostce

 • Král Anglie narozený 8. září 1157 v Oxfordu.
 • Zemřel 6. dubna 1199 při dobývání francouzského hradu Chalus.
 • Vládl v letech 1189 - 1199
 • Tři měsíce po své korunovaci se vydal na 3. křížovou výpravu.
 • Byl velmi statečný a zdatný rytíř, ale podle historiků postrádal vladařské schopnosti.

Kvíz - pamatujete si na Richardův příběh?


1. Jak se jmenovali dva králové, kteří se s Richardem vydali na 3. křížovou výpravu?
a) Vladislav II. a Ludvík I.
b) Fridrich I. a Filip II.
c) Jan IV. a Jindřich VIII.

2. Jak se jmenovalo město, které Richard dobyl téměř hned po svém příjezdu do Svaté země?
a) Hattín
b) Arsuf
c) Akkon

3. Jak se jmenoval Richardův úhlavní nepřítel?
a) Saladin
b) Konstantin
c) Mohamed

4. Kdy došlo ke stvrzení dohody mezi křesťany a muslimy?
a) 7. května 1190
b) 4. července 1192
c) 2. září 1192

5. Komu zůstal Jeruzalém?
a) muslimům
b) křesťanům
c) půlku dostali křesťané a půlku si nechali muslimové

Jak se vám vyprávění líbilo? A jak jste uspěli v kvízu? Napište mi do komentářů!
(Zdroje obrázků: 1.;2.;3.;4.;5.)
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!