Únor 2018

Výprava do Londýna aneb když má den 48 hodin

23. února 2018 v 20:06 | M. |  Moje cestopisy
Miluju Londýn. Miluju jeho památky, ulice, budovy i jeho obyvatele.
Na konci září jsme ho s mamkou navštívili. A bylo to snad stokrát lepší než předtím se školou! A tak jsem tady se zbrusu novým cestopisem!
Tak na co ještě čekáme? London calling!

(Liverpool Street s výhledem na Okurku)

Vše začalo cestou na letiště. Měl to být náš historicky první let letadlem.
Nejdříve jsme se autem dopravili na letiště Václava Havla v Praze. Vozidlo jsme přenechali panu řidičovi (nebo alespoň tomu pánovi, co o půl čtvrté ráno rozespale vylezl z budovy), který ho odvezl na hlídané parkoviště, kde mělo přečkat čtyři dny než se vrátíme.
Výhoda byla, že jsme na letišti nebyli poprvé. Vše nám bylo jasné až do chvíle, kdy projdete k pasové kontrole. S příručními zavazadly jsme si sice nemuseli dělat starosti s odbavením, ale jaksi nám vůbec nedošlo, že když je to zavazadlo příruční (tedy na palubu do letadla), tak v něm nesmí být žádná tekutina nad 100 ml! ...ehm, už se chytáte za hlavu?... Takže potom, co nám vyházeli všechny naše sprcháče a deodoranty (pasta naštěstí přežila), jsme nakonec úspěšně nastoupili do letadla.
Samotný let mi nijak zvlášť nevadil, ale přistávání a vzlítání bylo o něco horší. A to ani nemluvím o pocitech mamky. Nechme ale let letem a posuňme se dál!
Stansted - naše cílové letiště v Londýně. Problém číslo jedna, který jsme řešili - jak se dostat z letiště? Plán byl následující: Autobusem National express se dostaneme na Liverpool Street station, kde se potkáme s mojí sestrou, která tady dělá au pair. Od tamtud s ní dojedeme vlakem do Forest Gate. Právě tam jsme měli zamluvené ubytovaní a ona věděla, kde to je.
Prostý plán no ne? Škoda jen, že jeho realizace byla o něco těžší!


Ze Stanstedu jsme se vymotali celkem rychle. I jízdenku na autobus jsme si sehnali celkem rychle. A pak...Problém č. 1: Odkud do autobusu nastoupíme? To bylo sice na jízdence napsané, ale my takové nástupiště nikde nenašli. Zachránila nás až paní ze Španělska. Ta totiž měla stejný cíl, stejný problém, ale trochu více rozumu a odvahy se zeptat nejbližšího pana policisty. Dozvěděli jsme se tedy, že National express jezdí z dolní stanice.
- Tip dne: Budete-li někdo hledat zastávku autobusu National express na Stanstedu, musíte sejít hned u východových dveří dolů po schodech. Tam už jen ve frontě počkáte, nastoupíte a voila ... Problém č. 1 vyřešen! Zaručeně vyzkoušeno!
Následuje Problém č. 2: Liverpool street je moc hezká ulice, ale kde tu najdeme stanici metra?
Úplně jednoduše. Stačí se jen otočit na opačnou stranu a velkou prosklenou budovu s jezdicími schody nemáte šanci minout!

(Rušná Liverpool Street Station)

Konečně se potkáváme s mojí sestrou a jedeme s ní do našeho ubytování. A tam se objeví hádejte co? Problém č. 3: V domě nikdo není a paní uvedená u kontaktů nám říká, že už tu nepracuje a máme kontaktovat Booking.com, kde jsme si pokoj objednali. (Šlo o jednu ložnici se sdílenou kuchyní, sprchou a záchodem.)
Když se díváme na e-mail nalezneme zprávu: k ubytování prosím kontaktujte.... a nějaké nové číslo. Je třeba připomenout, že bylo něco kolem půl třetí odpoledne a email byl odeslán kolem desáté dopoledne. ??? To mi moc hlava nebere, ale budiž! Voláme na ono číslo a... nikdo to nezvedá.
S kufrem a s těžkou taškou sedíme na zídce někde v gigantickém Londýně, jíme jídlo, co jsme si koupili v místním polském krámku a ... co ještě? ... Jo a ještě jsme "dneska" nespali.
Naše zoufalá situace se však obrátí k lepšímu potom, co nám uvedené číslo zavolá zpět. Následuje naše ubytovávání a všechny tyhle nedůležité věci. Pro nás je ale důležité, že je problém č. 3 (a dnes už poslední) vyřešen!
Jakmile máme kde bydlet, tak se vydáváme nakoupit něco k večeři (ano už je totiž večer). Nakoupili jsme si v Poundland (obchod, kde všechno stojí jednu libru), najedli jsme se a nad mapou jsme se domluvili kam zítra půjdeme. Pak už jsme si konečně po tom 48 hodinovém dni šli lehnout.

POKRAČUJEME PŘÍŠTĚ...

...Nalákat Vás můžu třeba na Trafalgar a Národní galerii nebo na Buckinghamský palác...
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!