Červenec 2018

První knížka

26. července 2018 v 10:03 | M. |  Autorovy dodatky
Čtete často a rádi? A už jste někdy přemýšleli nad tím, kterou knížku jste vlastně přečetli jako úplně první? Od začátku do konce?
Já jsem nedávno procházel knížky v mojí knihovně a objevil jsem můj čtenářský začátek. Málem už jsem na něj zapomněl!


Moje úplní první knížka se jmenuje...chvilka napětí...tradá: Klub tygrů: Netvor z hlubin.
Jde o knihu ze série. Stejně jako všechny jiné díly je tento o třech kamarádech, kteří spolu zažívají různá dobrodružství a řeší podivuhodné případy. A jak už název napovídá, říkají si Klub tygrů.
Trojku tvoří Patrik, Biggi a Luk. Společně jsou skvěle sehraným týmem.
Knihu napsal Rakušan Thomas C. Brezina. Ten má na kontě hromady a hromady knih. Ani nevím jestli mu je někdo už spočítal.
Ano, stále intenzivně píše. A popravdě řečeno tolik, že právě to mě na jeho tvorbě omrzelo. Je to totiž pořád skoro to samé. Ale i tak bylo prvotní nadšení z jeho série velmi velké. Napjatě jsem očekával na vydání dalšího dílu. Doma jich mám šest. Dokonce jsem si napsal i o autogram. Pamatuju si, že přišel téměř okamžitě. Asi za týden. (Což je u autogramů poměrně krátká doba.) V obálce bylo přiloženo i spoustu dárků i s dopisem. Zkrátka jsem byl nadšenec!
Nebyly to jen příběhy, co mě pohltilo. Svou zásluhu v tom má i magická detektivní lupa. Pokud nevíte o co se jedná, tak jde o takovou malou plastovou kartičku. Tu když přiložíte na určité místo, objeví se řešení dané hádanky. Zkrátka skvělá věc! :D


Postupem času jsem ale začal vyrůstat a parta kamarádů mě nebavila tolik jako dřív. A teď jsou všechny díly zapomenuté v knihovně a sedá na ně prach. Některé jsem dokonce ani nedočetl. A tak jsem tady a píšu tento článek. Knížky jsem vytáhl ven, oprášil je a zjistil, jak hezké vzpomínky na ně mám.

Teď se ale pojďme více věnovat onomu jednomu dílu. Mému prvnímu. (Omlouvám se za tu sentimentalitu.)
Tenkrát do školy přišli katalogy nakladatelství Fragment. Za každou objednávku nabízeli pero s ultrafialovým světlem. Tím když jste něco napsali, tak nápis nebyl vidět. Ale jakmile jste posvítili světýlkem, řádky se se z čista jasna objevily. Jako kouzlem! A teď mi to prosím nemějte za zlé, ale já jsem chtěl jenom ono pero a na nějakých knížkách mi moc nezáleželo. Sice jsem si trochu vybíral, avšak stejně byla konečná volba vcelku náhodná. (Promiň mami...)
A tak jsem se dostal k titulu Netvor z hlubin.
Co je ale na tom všem to nejlepší? To, že onu knihu mám hned vedle sebe, zato svítící pero je teď někde (nemám tušení kde, ale já ho nevyhazoval) vypsané a nejspíš ani nesvítí. :D


Tak jsem si tu hezky nostalgicky zavzpomínal. Jsem za to rád, protože za nějakou delší dobu bych si možná už ani nevzpomněl.

Schválně se ukažte! Vzpomínáte si na svou první knížku? Jak se jmenovala a o čem byla?

Jo Nesbø - Sněhulák

19. července 2018 v 13:14 | M. |  Knihomolův koutek
Když začne na konci listopadu padat v Norsku sníh, měl by raději každý zůstat doma. Jakmile se totiž v tuto dobu objeví sněhulák, znamená to smrt.


Na komisaře Harryho Holea tentokrát čeká velmi obtížný a děsivý případ. Ze svého domu zmizela vdaná žena Birte Beckerová. Doma zůstal jen její malý syn Jonas a na zahradě stojí sněhulák s její šálou. Nikdo neví o ničem. O pár dní později zmizí další žena. Děti i manžel nemají tušení, kde by mohla být.
Harry, který k sobě dostal novou posilu v podobě mladé vyšetřovatelky z Bergenu, se snaží najít spojitosti. Jakoukoli souvislost mezi zmizeními. Jenže tady jde o něco víc. Případ se pomalu začíná vtírat do jeho soukromého života. Harry musí najít pachatele, co nejrychleji, protože mu běží čas. A brzy začne znovu sněžit.

Hodnocení 9/10

Už od té doby, co byl v říjnu v kinech film Sněhulák, mám jeho knižní předlohu v hledáčku. Všichni totiž tvrdí, že je kniha lepší, a že film se nepovedl. Nevím, jak je na tom film, ale vím, jak skvělý thriller mám za sebou. Upřímně lituji, že jsem ho nesfoukl už dřív.
Dlouho jsem se neodpoutal od svého milovaného fantasy, a tak jsem šel do něčeho jiného. Thriller byl dobrá volba. Zbožňuju tu jeho napjatou atmosféru, tu nejistotu.
Je velmi těžké napsat knihu tak, aby se u ní čtenář doopravdy bál či mu alespoň běhal mráz po zádech. To zvládá Nesbø fantasticky. Vážně jsem u některých pasáží trnul. Obzvlášť u konce. Mám pro vás tip. Jestli se chcete při čtení Sněhuláka bát, stačí ho číst někde v tichu a tmě. Pak zaručuju vážně děsivou atmosféru.
Celou knihu nevyzdvihuje jen toto. Velkou zásluhu má i geniální zápletka. Ta je přesně taková, jaká by měla být - nepředvídatelná.
Jednotlivé scény působí živě, skutečně. Jo Nesbø je rozený vypravěč.
Hlavního vyšetřovatele jsem si oblíbil, navzdory tomu, že je pro mě Sněhulák Harryho první případ.
Hole má povahu, která mě neskutečně baví. V budoucnu se rád pustím do dalšího příběhu, neboť (jak by řekl Anton Ego) mám chuť na přídavek.

Za toto všechno, co jsem zmínil, přičítám body. Bod odečítám za absolutně šílené severské názvy. Norsky zatím neumím. (A pochybuji, že se to vůbec někdy naučím.)
Mé hodnocení je 9/10. Doporučuju všem, koho baví thrillery.

A jako obvykle bych se chtěl zeptat vás, co už Sněhuláka četli, jaké máte z knihy pocity vy? Chcete něco podotknout? Pište do komentářů!

Portál Srovname.cz vám poradí, kde koupíte knihu SNĚHULÁK nejlevněji!

Michaela Burdová - Dcera hvězd

9. července 2018 v 20:49 | M. |  Knihomolův koutek
Krásná a mocná válečnice bohů Arinala září v nové knize české spisovatelky M. Burdové. Tato novinka se může pyšnit skvělým prostředím, postavami a také promyšlenou zápletkou.


Po Válce bohů se vlády nad zpustošenou zemí ujal krutý národ gronů.
Dcery hvězd byly kdysi mocné válečnice, ale všechny je pobili. Přežila jen Arinala, která se ukryla v malé osadě v lesích. Zcela zapomenutá žije život obyčejné smrtelnice . Uvnitř hvozdu je však ukryto něco velmi prastarého a zlého, co Arinalu volá každou noc. Ať chce nebo ne, musí se znovu stát Dcerou hvězd, aby se tomuto zlu dokázala postavit...

Hodnocení 9/10

Chtěl bych hodnocení začít tím, že vám povím, jak moc jsem nadšený. Už dlouho jsem si takhle pěkně nepočetl. Děj byl plynulý a události na sebe logicky navazovaly. Nejvíce si pochvaluji zápletku. Bravurně odvedená práce. Až do samotného konce jste napjatí, jak se vše rozuzlí.
Příběh je plný dobrodružství, ale také silně převažují temné prvky. Smrt číhá na každém rohu, a to na každičkou postavu. Četl jsem se zatajeným dechem a bál se o životy svých oblíbenců. To samo o sobě něco vypovídá.
Neobjevují se jen pasáže, kde stříká krev a vzduchem létají životně důležité orgány, nýbrž i takové části, kde se jen bojíte. Může za to samotná atmosféra příběhu. Autorka má směle nakročeno k psaní thrillerů.
Abych tu všechny nevyděsil, tak například jedna z hlavních postav, Enita, ponurou náladu rozsvětluje svými poznámkami.
Objevuje se paralelní kompozice, což je dle mého názoru pro knížku velké plus.Na vše se tak dá pohlížet z různých směrů. Více vás nutí se do postav vžít a někdy i porozumět jejich chování. Získáváte nadhled.


Když to shrnu: Parádní knížka. Ať už pro ukrácení dlouhé chvíle nebo prostě jen pro pěkné čtení. S napětím čekám na druhý díl a doufám ve stejně dobré, ba i lepší dobrodružství s Dcerou hvězd!
Mám-li něco vytknout, pak je to měkká vazba. Pokud nechcete mít ohnuté rohy a poničenou celou vazbu, musíte s výtiskem zacházet na nejvýš opatrně. A já, ač to říkám nerad, nejsem tolik opatrný, jak bych si přál. Knihy s sebou častokrát beru do tašky a měkká vazba trpí. Za mě bod dolů.
Na druhou stranu dávám body za vyvedenou obálku.
Celkově to je 9/10. Být vámi, tak po této nádheře skáču všema deseti.

Portál Srovname.cz vám poradí, kde koupíte knihu DCERA HVĚZD nejlevněji!- Sledujte mě i na FB, kde se spolehlivě dozvíte o nových článcích a jiných novinkách -
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!