Srpen 2018

Sněhulák - filmová recenze

8. srpna 2018 v 19:20 | M. |  Filmy a seriály
Uvědomuju si, že film, který hodlám recenzovat, je už asi tři čtvrtě roku starý, ale jelikož jsem ho nedávno viděl... No zkrátka k tomu mám hodně připomínek. Budeme se bavit o thrilleru Sněhulák.


Obsah filmu

Když elitní detektiv pátrá po ženě, která zmizela s prvním napadaným sněhem, má zlé tušení, že se opět ozval nepolapitelný sériový vrah z minulosti. S pomocí geniální mladé vyšetřovatelky musí najít spojitost mezi desítky let starými případy a čerstvou událostí v naději, že přelstí nepředstavitelné zlo dřív, než napadne další sníh.
(Popis obsahu: Bontonfilm)


Chcete příklad paradoxu? To je přesně to, když vás upoutá trailer k filmu, vy si předtím přečtete knižní předlohu, jež vás naprosto uchvátí, a potom vás onen film neskutečně zklame. To je můj případ. Slovo "zklame" je ještě mírné. Mě totiž snímek Sněhulák neuvěřitelně naštval!
I když jsem si četl spoustu špatných recenzí, stejně jsem se na filmovou podobu knihy těšil. Kniha od Joa Nesbøho se mi tolik líbila. (Recenzi najdete zde.) Tak jsem se rozhodli jet na film do letního kina. Co jsme si odnesli?
1. Letní kino je bezva.
2. Film Sněhulák ani náhodou.
Proč jsem tedy zůstal u titulků sedět s otevřenou pusou a reakcí: "Co to proboha bylo?!"?
Důvodu je několik. Jako jeden z hlavních můžu jmenovat odklon od knižní předlohy. Chápu. Žádný film nemůže být stejný jako kniha. Ale sázím na to, že ani Jo Nesbø by nepoznal svoje vlastní dílo. Filmaři snad knihu ani nečetli. Celý příběh překopaný, jen jména zůstala stejná. Působí to šíleně zamotaně a zmateně. Kdybych Sněhuláka nečetl, vůbec nic nepochopím. Už tak jsem byl mimo asi v polovině. Konec nevysvětlil proč se všechny vraždy vůbec staly. Vrahův motiv je najednou fuč!
Nejnapínavější části se nakonec ani nevyskytly. Tvůrci ořezali skvělý příběh se skvělou zápletkou jako maso na kebab. (Óóó, jak působivý slovní obrat!) Zůstala jen laciná americká lekačka, co ve výsledku skoro nefunguje. HRŮZA!!! Byl bych tady hodiny a jmenoval nesrovnalosti. Všechno by mohlo dopadnout lépe, kdyby alespoň jeden člen štábu znal předlohu. Pak mi mohl říct: " Hele rejžo, tady něco nesedí!" a bylo by! Pořád se z toho moc nemůžu vzpamatovat! Uff!

Jestli jsou nějaká pozitiva, tak jedině krásná severská krajina a dobře obsazený herec Michael Fassbender alias Harry Hole. Je to promarněný potenciál! Škoda ho...

V recenzi na knihu jste mi psali, že jste film neviděli. Radím vám dobře, abyste to ani nedělali. Nestojí to za to. Jestliže je tu někdo, kdo se chce nejdřív podívat na film, tak nápodobně. Akorát si pokazíte případný zážitek z knihy. Rychle pryč od toho!

Hodnocení

+ dobře obsazený Michael Fassbender
+ severská krajina
- velký odklon od předlohy
- nevysvětlený motiv vraha
- zmatená zápletka
- po chvíli začíná nudit
CELKOVÉ HODNOCENÍ - 1/10


Nenechte se zmást. Trailer působí celkem dobře. Opak je pravdou!
P.S. Na konci si filmaři nakročili k pokračování. Jestli to bude stejná katastrofa...doufám, že se toho chopí někdo schopnější.

(Zdroj obrázku zde.)
Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!