Září 2018

Patrick Melrose - minisérie plná hereckých výkonů

30. září 2018 v 16:19 | M. |  Filmy a seriály
Po tolika týdnech opět píšu článek. Září bylo ve znamení hrozného šoku ze začátku školy, ale také podivných událostí na Blog.cz. To mi nějak sebralo chuť psát. Dlouho jsem i dumal nad tím, jestli to tu nemám opustit a přestěhovat se jinam. Pořád se mi v hlavě honí otázky, jak to udělat. Na blogspotu doslova válčím s designem a nechce se mi tam psát, když s ním nejsem spokojený. (Na druhou stranu se mi ani moc nechce psát tady, když vím, že se článek nebo komentáře nemusí ukázat.)
Asi o tom budu dál přemýšlet a pokračovat v boji s Blogger.com. Mezitím však nechci upustit od psaní. Takže prozatím zůstávám tady a pokud se cokoli změní, budu vás dozajista informovat...

Už ne tolik aktuální, ale i tak celkem nová minisérie Patrick Melrose bude tématem dnešního článku. Ta byla natočena podle řady autobiografických romanů Edwarda St. Aubyna. Na programu je životní příběh titulního hrdiny Patricka Melrose i návštěva zákulisí britské smetánky. To vše je i s excelentními hereckými výkony napěchované do pěti hodinových epizod.


Děj začíná smrtí. Drogově závislému Patrickovi zavolají a poví mu o smrti jeho otce Davida Melrose. Patricka sledujeme na jeho cestě i během pobytu v New Yorku, při vyzvedávání ostatků.
Ač by každý očekával, že bude truchlit, on by naopak raději slavil. Má na něj totiž mnoho špatných vzpomínek z dětství, které nám je průběžně odhalováno. Skrze titulní postavu se dostaneme jak do temných drogových zákoutí, tak i k té nejvyšší britské smetánce. Avšak jeho hlavním nepřítelem teď nejsou ani drogy ani žádný anglický lord. Je jím on sám. Boj v Patrickově hlavě můžeme prakticky pozorovat v každém dílu série. Otázkou tedy je, zda s tím vším dokáže Patrick vypořádat.

Se spousty dalšími, co PM viděli se jistě shodneme, že celý seriál táhne kupředu Benedict Cumberbatch. Nad tímto hercem bych se mohl rozplývat donekonečna a stejně by to bylo málo. Úvodní epizodě skutečně dominuje právě on. Rozhodně ale nejde pohrdnout i dalšími herci, kteří na plátně září vedle něho. Takový Hugo Weaving mi jako David Melrose naháněl mráz po zádech. Na postavy okolo něj působil zrovna tak. Především v druhém díle vládne pevnou rukou. Doteď z něj mám nepopsatelně nepříjemný pocit.
V každém jednotlivém dílu panuje trochu jiná atmosféra. Každý díl je něčím specifický. Ať už je to velkými časovými skoky mezi nimi, nebo jiným prostředím či postavami.
Chvíli se smějete, jindy máte slzy na krajíčku. Zhodnotil bych seriál, jako velmi psychicky náročný na sledování. Nic pro pohodové sobotní večery. Přesto by byla škoda o toto dílo přijít. Koneckonců v životě není všechno jen pohoda a klídek. Patrick Melrose je toho důkazem.


Herci o svých postavách

Hugo Weaving: Patrick Melrose je 9letý chlapec, který je zničený svými rodiči a my sledujeme jeho cestu skrze pěti epizod. David Melrose je neuvěřitelně zničená lidská bytost a nemá tu schopnost si pomoct. To se mi zdá zajímavé - člověk, který nemůže sám sebe vyléčit.
Jennifer Jason Leigh je úžasná herečka. Máme spolu jednu scénu, jen my dva. Je poměrně krátká, ale úžasná. Je to ta, kde David hraje na piano a Eleanor se pokouší kolem něho proplížit. Jenže on přestane hrát, protože slyší kroky. Pak začne znovu hrát a ona jde dál. To už ale David vstane a stojí hned za ní.

Jennifer Jason Leigh: Mám Eleanor ráda, protože vím jaký člověk mohla být a jakou matkou chtěla být. Nachází se v hrůzostrašném vztahu s mužem, jenž je...hrubý.
Je to neuvěřitelně silné, protože tam je taková působivá vtipnost, že to není jen těžké a smutné.
Myslím, že lidé budou tuto sérii milovat. Nemohou se dočkat až tento příběh přijde k životu.

(Přeloženo z živého rozhovoru s herci. Zdroj: YouTube)

Hodnocení

+ brilantní herecké výkony (B. Cumberbatch, H. Weaving, ...)
+ dobrá kamera i střih
+ skvěle pasující hudba
- někdy zbytečně táhlý děj
- málo zvratů
CELKOVÉ HODNOCENÍ 8/10

(Titulky lze zapnout ve videu.)

Pokud jste sérii viděli, tak mě určitě zajímají vaše názory. Ztotožňujete se s mou recenzí? Jaké jste měli během sledování pocity?

Autor blogu si vyhrazuje právo mazat vulgární nebo urážlivé komentáře!
Kopírovat autorovy obrázky můžete jen se souhlasem autora!